Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Kolejny niewybuch w Mikołowie

  • Dodano: 2020-06-15 08:00, aktualizacja: 2020-06-15 08:17

To już kolejne odkrycie pozostałości po II wojnie światowej na terenie powiatu mikołowskiego.

W środowe popołudnie, w trakcie prowadzonych prac budowalnych przy nowo tworzącym się Centrum Przesiadkowym w Mikołowie, pracownicy budowlani ujawnili granat moździerzowy typu B z uszkodzonym zapalnikiem. Na miejsce natychmiast skierowano właściwe służby. Ewakuowano ludność i wyznaczono strefę bezpieczną. Przypominamy, aby nie dotykać takich znalezisk i nie przenosić ich.

Informacja o niebezpiecznym znalezisku trafiła do mikołowskich policjantów w środę (10 czerwca) tuż po godzinie 13.00. Na miejsce skierowano policjantów patrolu i drogówki, którzy zabezpieczali teren oraz kierowali ruchem oraz tych, którzy na c odzień wchodzą w skład grupy pirotechniczno-minerskiej mikołowskiej komendy.

Na miejscu okazało się, iż odkopany niewybuch to granat moździerzowy typu B z czasów II wojny światowej, z uszkodzonym przez koparkę zapalnikiem, którego promień rażenia mógłby dojść nawet do 800 metrów.  Z uwagi na realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, podjęto decyzję o wyznaczeniu strefy ochronnej oraz ewakuacji pracowników budowy Centrum Przesiadkowego (26 osób) oraz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Kolejowej (71 osób).

Po godzinie 15.00 patrol saperski z Gliwic zabezpieczył granat. Jednocześnie wznowiono ruch osób i pojazdów na ulicy Prusa.

Policja przypomina!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policje bądź inne służby

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.