Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Jest sposób na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu przy Auchan? Radny z apelem do władz

 • Dodano: 2020-09-13 17:15

To żadna nowość dla mieszkańców regionu i to nie tylko dla samych mikołowian, czy mieszkańców powiatu mikołowskiego, ale wszystkich kierowców poruszających się na trasie Tychy-Gliwice czy Katowice-Skoczów. Na skrzyżowaniu dróg krajowych 44 i 81 co rusz dochodzi do kolizji, ale i wypadków drogowych.

Ostatni z nich miał miejsce 17 sierpnia, ale nie był pierwszy – od stycznia 2020 roku do zdarzeń drogowych o różnym charakterze doszło tu już 19 razy!

Jak przypomina radny Rady Miejskiej Mikołowa, Mateusz Bies, ostatni wypadek na doskonale znanym mikołowianom i mieszkańcom powiatu mikołowskiego skrzyżowaniu, który miał miejsce 17 sierpnia był spowodowany zignorowaniem przez jednego z kierowców czerwonego światła na sygnalizatorze.

Wypadek miał miejsce po południu, a kierujący skodą rapid 25-letni mężczyzna z powiatu wrocławskiego, jadący w kierunku Żor, zatrzymał się na skrzyżowaniu. Sygnalizator wskazywał bowiem czerwone światło.

Mężczyzna ustawił się na prawym pasie jezdni, z którego można jechać tylko na wprost. W pewnym momencie postanowił jednak zawrócić i ignorując czerwone światło wjechał na skrzyżowanie i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącą od Gliwic w kierunku Mikołowa kierującą renault koleos. Oboje trafili do szpitala, a 25-latkowi zatrzymano prawo jazdy i odpowie na spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jednak, to nie lekceważenie zapisów kodeksu drogowego ma tu stanowić największy problem.

Mieszkańcy Mikołowa skarżą się, że niemal każdego dnia dochodzi w tym miejscu do wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji i istnieją podejrzenia, że problem na tym skrzyżowaniu nie wynika jedynie z lekceważenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących. Skrzyżowanie jest bardzo rozległe i pojazdy wjeżdżające na żółtym świetle od strony Katowic w stronę Skoczowa nie są w stanie na czas opuścić skrzyżowania.

W tym czasie ruch poprzeczny zostaje otwarty i istnieje duże ryzyko zderzenia rozpędzonych pojazdów jadących od strony Katowic w stronę Skoczowa z tymi, które ruszają na zielonym świetle – wyjaśnia problem ze skrzyżowaniem DK44 i DK81 radny Mateusz Bies.

Jako remedium na ten problem radny wskazuje zwiększenie czasu międzyzielonego bądź zamontowanie fotoradaru, który będzie robił zdjęcia pojazdom wjeżdżającym na to skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Co z poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DK44 z DK81 przy centrum handlowym Auchan? Starostwo Powiatowe poparło apel radnego

Problem tkwi jednak w tym, że skrzyżowanie obu dróg krajowych nie leży w zarządzie dróg Gminy Mikołów, a pieczę nad nim ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Okazuje się, że 3 września starosta mikołowski, Mirosław Duży i wicestarosta, Tadeusz Marszolik złożyli wspólnie pismo do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego w Warszawie w sprawie instalacji na skrzyżowaniu DK44 z DK81 urządzeń do rejestracji wjazdu pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Naszym zdaniem jest to najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w powiecie mikołowskim – wyjaśniają w piśmie.

Jak wynika z analizy zdarzeń dotyczących niebezpiecznego skrzyżowania dokonanych przez Komendę Powiatową Policji w Mikołowie, tylko w ubiegłym roku wystąpiło aż 38 zdarzeń drogowych, w tym dwa poważne wypadki z dwoma rannymi osobami. W 2020 roku do 20 sierpnia wydarzyło się już 19 zdarzeń drogowych, w tym również dwa wypadki – z jedną osobą ranną i jedną ofiarą śmiertelną.

Podobne rozwiązanie – jak sugeruje naczelnik Wydziału Inwestycji, Utrzymania Infrastruktury i Usług Komunalnych, mgr inż. Zbigniew Konsek – jest zastosowane w Łaziskach Górnych na skrzyżowaniu DK81 (droga na Wisłę) z ulicą Cieszyńską przy Hucie Łaziska S.A.

Jak wskazują statystyki WRD KPP Mikołów, stosunek ilości zdarzeń drogowych z tych dwóch stanowisk wyraźnie przemawia za zastosowaniem tego rozwiązania w celu znacznej, bo około czterokrotnej, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – wyjaśnia.

Jaka będzie decyzja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie? Według mikołowskich policjantów, problematyczne skrzyżowanie znalazło się na liście rezerwowej miejsc, gdzie w 2021 roku mają być montowane urządzenia do monitorowania przejazdów na czerwonym świetle (łącznie w całej Polsce ma zostać zamontowanych 30 takich maszyn), a Mikołów znalazł się na 32. miejscu spisu. Decyzje, na jakich skrzyżowaniach będą montowane poprawiające bezpieczeństwo radary nie zostały jeszcze podjęte.

Następna informacja

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Jorguś

  Brawo Bies i Duży-inteligencja i pomysłowość by od kierowców wyłudzić kolejne mandaty poraża. Fakt że skrzyżowanie jest prawidłowo oznakowane i wyposarzone w sygnalizację świetlną już im nie wystarcza. Sprawcy stłuczek i tak płacą mandaty. Szkoda tylko że ci dwaj geniusze nie dostrzegają problemów na własnym podwórku. Nie widzą braku zatok dla autobusów i przejść dla pieszych w obrębie przystanków autobusowych, braku chodników a nawet walącego się i od lat zwężonego mostu na drodze 927. Zresztą, dlaczego mają widzieć coś z czego miasto i oni nie będą mieli żadnych kożyści?...

 • Polonista

  Facet, że też ty w każdym temacie masz coś do powiedzenia, wydaje ci się mądrego. Niedobrze sie robi i oczy bolą, jak sie czyta te twoje wyposarzenie i kożysci. Udaj sie na film /jak zostałem gangsterem/ tam o takich jak ty jest wyraznie powiedziane tzn. kto najbardziej chce pisać.

 • jorguś

  Facet, mnie się robi niedobrze na myśl że otaczają mnie ludzie piszący poprawną polszczyzną a zarazem będący zadowolonymi ze wszystkiego [...]owłazami władz. Jako obywatel tego kraju i mieszkaniec Mikołowa który utrzymuje ze swoich podatków tabuny nieudolnych urzędników mam prawo krytykować ich za marnowanie moich pieniędzy, za wszelkie poczynania zmierzające do ograniczania moich praw konstytucyjnych a w tym na godzenie w moje bezpieczeństwo, zdrowie i mienie. Mam pełne prawo żądać od władz Mikołowa równego traktowania wszystkich mieszkańców dzielnic i takiej samej dbałości o każdy zakątek naszego miasta (nie tylko o Rynek). Wstyd mi za takich ludzi jak ty, ludzi potulnie znoszących każde świństwo fundowane nam przez Ratusz i Starostwo i bojących się nawet publicznie skrytykować poczynania władz miasta. Lecz się człowieku...

 • Polonista

  No widzisz, masz prawo krytykować, a dopiero mówiłeś, ze demokracji w Polsce nie ma. I nie obrażaj, tego demokracja nie obejmuje

 • jorguś

  Niestety nasza,, demokracja" i władze kierują się komunistyczną zasadą,, chociaż psy szczekają karawana jedzie dalej" i mają głęboko w poważaniu wszelką krytykę i protesty obywateli... Sam sobie odpowiedź na pytanie czy tak winna wyglądać demokracja (władza ludu)...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.