Wiadomości z Mikołowa

Jesień na drogach w pełni - policjanci apelują o maksymalną ostrożność za kierownicą

  • Dodano: 2020-11-20 06:30, aktualizacja: 2020-11-19 21:38

Na drogach dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, które są rezultatem niedostosowania prędkości do panujących warunków.

Policjanci zwracają uwagę na konieczność przestrzegania kilku praktycznych zasad za kierownicą:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna; należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  •  kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  •  należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.

Intensywne jesienne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze

Mokra i śliska jezdnia również nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Mundurowi apelują, by w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy "Prawo o ruchu drogowym").

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i osoby kierujące jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Pamiętajmy - odblaski, które nosimy na sobie jako piesi, dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać, wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • jorguś

    Jeśli ktoś będzie miał pecha i przejedzie coś co można zjeść to powinien,, w ramach odszkodowania" schować czym prędzej do bagażnika i broń Boże nie wzywać policji bo ta z mety wlepi mu mandat. Żywa zwierzyna jest własnością państwa, odstrzelona Koła Łowieckiego, ale nikt się nie kwapi do wypłaty odszkodowania. Nawet ubezpieczyciel w przypadku braku AC nic nie wypłaci. A policja, jak to policja-wypisze mandat za nadmierną szybkość i nie zachowanie ostrożności... Złodziejski kraj...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.