Wiadomości z Mikołowa

Duże zmiany w Centrum Aktywności Społecznej

  • Dodano: 2020-11-18 06:45, aktualizacja: 2020-11-18 07:27

Władze Mikołowa mają ambicje pogłębiania i zacieśniania współpracy na linii miasto – mieszkańcy.

Po budżecie obywatelskim, inicjatywie lokalnej i pogłębionej współpracy z organizacjami pozarządowymi, przychodzi czas na nowy rozdział wyżej wspomnianej  relacji.

Swoje podwoje otwiera Centrum Aktywności Społecznej

Centrum Aktywności Społecznej będzie miejscem ogniskującym organizacje pozarządowe, grupy inicjatywne oraz mieszkańców chcących zaangażować się w życie naszego miasta. Całość skupiona będzie w trzech lokalizacjach: przy ul. Jana Pawła II 4, Rynku 2 oraz przy Wojciecha 14. Są to kamienice leżące w rewitalizowanym kwartale. Oprócz nich proces ten przechodzą jeszcze dwa inne zabytkowe budynki.  

CAS będzie przestrzenią, w której mieszkańcy, jak również organizacje pozarządowe będą mogli nieodpłatnie skorzystać z pomieszczeń, celem realizacji zadań publicznych.

Jana Pawła II 4

W kamienicy przy Jana Pawła II 4, w której już tętni życie, do dyspozycji będzie przestronna i w pełni wyposażona duża sala konferencyjna (z możliwością podziału na dwie mniejsze powierzchnie), a także zaplecze kuchenne. Swoją siedzibę będą tu miały organizacje pozarządowe zajmujące się głównie pomocą i ekonomią społeczną, profilaktyką zdrowia i uzależnień oraz osobami niepełnosprawnymi. Będzie to również siedziba Rady Seniorów i Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych oraz miejsce spotkań Młodzieżowej Rady Miejskiej.  

Rynek 2

Od kilku miesięcy trwa remont kapitalny tego wielopiętrowego budynku. Niedawno z krajobrazu zniknął „żuraw”, który wykorzystywany był do podawania ciężkich ładunków. Na parterze budynku znajdować się będzie kawiarenka prowadzona przez przedsiębiorstwo społeczne. Będzie tu też punkt informacji o mieście.
Na pierwszym piętrze oferowana będzie przestrzeń dla Start Up-ów i przedsiębiorców. 
Na drugim, mieszkańcy, jak również organizacje pozarządowe będą mogli nieodpłatnie skorzystać ze wspólnych pomieszczeń dla realizacji zadań publicznych. Przestrzenie przeznaczone będą do spotkań, warsztatów konferencji, co-workingu. Kamienica przy Rynku 2 ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

Św. Wojciecha 14

Z kolei budynek przy św. Wojciecha 14 będzie miejscem skupiającym wszystkie pokolenia. Na parterze działać będzie Klub Rodzica. Z jego inicjatywy prowadzone będą działania profilaktyczno-wychowawcze w otwartym środowisku: na rynku, w podwórkach, w pobliskich parkach. Ma to być miejsce realizacji Programów Aktywności Lokalnej prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Centrum Integracji Społecznej. W Klubie Rodzica i Malucha, mamy i ojcowie będą mogli spotkać się podczas urlopu wychowawczego, porozmawiać, wziąć udział w ważnych dla nich warsztatach. Na pierwszym piętrze powstanie świetlica dla seniorów.  

- Otrzymuję liczne sygnały i świetnie zdaję sobie sprawę z tego, że Centrum Aktywności Społecznej to projekt wyczekiwany przez mieszkańców. Przyznam zupełnie szczerze, że przeze mnie również  – mówi Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa.

- Misją tej instytucji będzie wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie. Osoby mające ciekawe pomysły do realizacji w przestrzeni publicznej, będą mogły otrzymać tu kompleksowe wsparcie. Chcemy, by CAS był dostępny przez cały dzień, a nawet wieczorami. Jest świetnie umiejscowiony, będzie można tu zajrzeć spontanicznie, wręcz "po drodze". Myślę, że koordynacja działań tej instytucji spoczęła w dobrych rękach i nie mogę doczekać się efektów – podsumowuje Mateusz Handel

Rewitalizacja kamienic tworzących CAS to część dużego projektu przywrócenia do życia jednego z kwartałów starówki. Tak szerokie działanie - obejmujące łącznie 5 zabytkowych kamienic - możliwe było dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej. Łączna kwota dofinansowania to ponad 5,7 mln zł.  

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że przywracamy do życia część mikołowskiej starówki, a więc naszą dumę. Chcemy, by była to przestrzeń centro twórcza, by nasz rynek tętnił życiem. Wszystkich chętnych do działania w sferze publicznej naszego miasta zapraszam do odwiedzenia tego miejsca – podsumowuje Mateusz Handel odpowiedzialny za projekt

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • ania

    własnie kto jest włascielem??? słyszałam ze duzo pewnej nacji mieszkało w miko przed wojna??? i ten cmentarz na plantach.....daje do myslenia.....

  • Kuba Batanachama

    Pewnie Piechula bo już pół rynku wykupił...

  • jorguś

    Ciekawe kto jest właścicielem wspomnianych kamienic...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.