Wiadomości z Mikołowa

Jak zapanować nad procesem rekrutacyjnym w firmie? Jak działają systemy rekrutacyjne?

  • Dodano: 2021-05-27 10:15

Zebranie CV, rozmowy kwalifikacyjne, i po sprawie - tak niektórzy wyobrażają sobie przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego w pigułce. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale takie proste, zwłaszcza w dużych firmach, które są zmuszone analizować setki, a nierzadko nawet tysiące kandydatur. Zapanowanie nad takim procesem to trudne zadanie - pomóc w tym może system ATS. Jak działa i w jaki sposób może wesprzeć dział HR?

Jak podejść do rekrutacji w firmie?

Zaplanowanie procesu rekrutacyjnego to podstawa sukcesu. Odpowiednia ilość etapów, dobrze skonstruowany formularz, umożliwiający pozyskanie priorytetowych informacji dla firmy – dzięki temu wyłonienie najciekawszych kandydatur jest znacznie łatwiejsze. Spięcie wszystkich elementów w tego procesu w całość jest znacznie mniej pracochłonne, jeśli zastosujesz system rekrutacyjny.

Jeśli masz już za sobą negatywne doświadczenia związane z wyborem niekompetentnego pracownika lub przejęciem wartościowego kandydata przez konkurencyjną firmę, warto pamiętać, że nie należy obarczać winą za to pracownika HR. Często okazuje się, że potrzebuje on po prostu logistycznego wsparcia i automatyzacji niektórych procesów. Jeśli zastanawiasz się, jak rekrutować efektywniej, podpowiadamy – warto wykorzystać system do rekrutacji online.

Systemy ATS w Polsce to wciąż nowość, jednak świadomość ich zalet stale wzrasta. Do polskich marek wprowadzających platformy w systemie SaaS na rynek należy np. ElevatoSoftware oferujące systemy do rekrutacji.

Jak działa platforma do zarządzania procesem rekrutacji?

Wykorzystując taką platformę, możesz od podstaw zaprojektować proces rekrutacyjny oraz jego poszczególne etapy. System ATS spina je wszystkie, gromadząc i przetwarzając zebrane dane oraz zgody na ich przetwarzanie.
Z poziomu platformy można zarządzać ogłoszeniami na różnych kanałach komunikacji, od portali ogłoszeniowych do social mediów – a więc zamieszczać je, edytować i usuwać. Gromadzi ona zebrane z ich pośrednictwem CV lub odpowiedzi z formularzy aplikacyjnych, które następnie systematyzuje i filtruje.

System rekrutacji automatyzuje również proces komunikacji z potencjalnymi pracownikami, dzięki czemu można szybko wysyłać spersonalizowane wiadomości z poziomu platformy oraz na bieżąco informować kandydatów o przebiegu procesu. Dzięki temu staje się on bardziej przejrzysty.

Czy warto zainwestować w system rekrutacyjny?

Przetwarzanie dużej ilości danych bez jakiejkolwiek automatyzacji jest oczywiście możliwe. Wiąże się jednak ze stratami na wielu poziomach. Po pierwsze, przeciążeni są pracownicy działu zarządzania zasobami ludzkimi, którzy w międzyczasie mogliby zająć się bardziej kreatywnymi zadaniami, niż porządkowanie informacji zgromadzonych w procesie rekrutacyjnym. Po drugie - wzrasta ryzyko przeoczenia wartościowego kandydata.

Korzystanie z systemu rekrutacyjnego oznacza zwiększoną efektywność pracy działu zarządzania zasobami ludzkimi, a także lepiej zorganizowany proces rekrutacji – bez jakichkolwiek nadużyć w kwestii ochrony danych osobowych i wyróżniający się transparentnością. 

Takie rozwiązanie to również po prostu dobry PR dla firmy. Uczestniczenie w procesie rekrutacyjnym, który jest starannie zaplanowany i przejrzysty, to dla kandydata cenne doświadczenie. Utrzymywanie stałego kontaktu i informowanie o stanie rekrutacji jest ze strony firmy wyrazem szacunku dla potencjalnego pracownika. To z kolei wpływa na pozytywny odbiór naszej firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.