Wiadomości z Mikołowa

Jak dbać o ogród w czasie suszy?

  • Dodano: 2020-06-05 07:15, aktualizacja: 2020-06-08 08:18

Problem suszy z roku na rok, coraz bardziej daje się we znaki. Nie dotyczy on jedynie obszarów rolnych i po prostu wysokiej temperatury, ale również naszych przydomowych ogrodów. Jak dbać o ogród w trakcie suszy? Czy plastikowa beczka na deszczówkę to dobre rozwiązanie? W jaki sposób podlewać na bieżąco ogród bez wysokich rachunków za wodę? Czy możesz liczyć na dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę? Zapewne te i wiele innych dylematów dotyka sporą część osób. W celu przybliżenia tego zagadnienia przygotowaliśmy krótki poradnik poświęcony temu, jak radzić sobie w trakcie suszy bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Susza zmorą ogrodników

Suche lato to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich ogrodników! Z jednej strony cieszymy się piękną pogodą i możliwością wypoczynku na świeżym powietrzu z drugiej, nie wiem jak do końca pomóc kwiatom, czy naszym uprawom, które szybko wysychają. Susza doprowadziła również do tego, że w wielu gminach wprowadzany jest co jakiś czas zakaz podlewania ogrodów, ze względu na ograniczone zasoby wody. Ponadto, aby ogródki nie padły ofiarą wysokich temperatur, należałoby je nawadniać nawet kilka razy dziennie. To z kolei przekłada się na nasz domowy budżet. Jak więc temu zaradzić? Wyjaśniamy dalej.

Beczki na wodę, jako dobra alternatywa

Coraz częściej mówi się o niezwykle cennych właściwościach deszczówki. Woda opadowa jest przede wszystkim miękka oraz uboga w chlor. To sprawia, że świetnie sprawdza się przy podlewaniu upraw, czy kwiatów ozdobnych. Ponadto zawiera w sobie bogate substancje odżywcze, które doceniają ogrodnicy.

Stosowanie zbiorników na deszczówkę niesie za sobą jeszcze wiele innych dodatkowych atutów. Po pierwsze: pomaga odciążyć domowy budżet, ponieważ wodę mamy tak naprawdę za darmo, a po drugie: dbamy o ekologię. Z tego powodu zbiorniki na deszczówkę stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Dofinansowania do zbiorników na wodę deszczową

Jak już wspominaliśmy niektóre z gmin zakazują podlewania ogródków wodą wodociągową w czasie suszy, dlatego warto zainteresować się dofinansowaniami, do małej retencji. Wiele gmin w Polsce wprowadziło możliwość uzyskania dofinansowania do zbiorników na deszczówkę i innych systemów, które pozwalają na gromadzenie i gospodarowanie wody deszczowej. Taką możliwość oferuję także Urząd Miasta Mikołów. Dopłata z Urzędu Miasta Mikołów do zbiornika na deszczówkę może wynosić aż 50% inwestycji (maksymalnie do 1000zł). Urząd Miasta udziela dofinansowania na zbiorniki na deszczówkę naziemne od pojemności 200l oraz zbiorników podziemnych, których pojemność będzie większa niż 1000l. Bogata oferta zbiorników podziemnych i naziemnych na stronie waterspec.pl z pewnością zadowoli interesantów. Warto skorzystać z porad ekspertów i dowiedzieć się, jaka pojemność zbiornika będzie odpowiednia.

Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać, podziemny, czy naziemny?


Podziemne zbiorniki na deszczówkę zakopuje się w ziemi, przez co widoczna jest jedynie ich pokrywa. Przy wyborze pokrywy do zbiornika podziemnego należy wziąć pod uwagę, czy po pokrywie będziemy przejeżdżać samochodem, czy po prostu ma być dostosowana tylko do ruchu pieszego. W przypadku pokrywy do pojemnika na wodę deszczową warto zainteresować się takimi, z możliwością wyprowadzenia węża od pompy co sprawi, że pokrywa będzie jednocześnie punktem poboru wody. Jeżeli podziemny zbiornik będzie obciążony ruchem kołowym, to należy także wybrać odpowiednią rurę wznoszącą, być może również ze specjalną dodatkową pokrywą stalową. Jeżeli masz wątpliwości, jaki zestaw do podziemnego zbiornika wybrać, warto porozmawiać ze specjalistami, którzy chętnie doradzą w wyborze dopasowanego do indywidualnych potrzeb systemu zagospodarowania wody deszczowej.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę są zdecydowanie prostsze w montażu, a dostępne pojemności takich zbiorników w zupełności zaspokoją potrzeby roślin nawet w dużych przydomowych ogródkach. Aktualnie w sklepach można znaleźć bogatą ofertę pojemników naziemnych w tym zbiorników dekoracyjnych, które swoim wyglądem mogą przypominać starą beczkę, kamień lub inną dekorację ogrodową. Naziemne plastikowe zbiorniki nie odbiegają swoją jakością i trwałością od zbiorników podziemnych. Różnią się sposobem gromadzenia deszczówki oraz miejscem posadowienia.

Kiedy podlewać?

Bardzo dużo ludzi podlewa swoje ogrody wtedy gdy jest największy upał, czyli w godzinach popołudniowych i wieczornych. Podczas wysokich temperatur wilgotność powietrza staje się wtedy niezwykle wysoka. Sprzyja to rozwojowi grzybów, które mogą negatywnie wpływać na nasze uprawy, Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zatem poranne podlewanie lub wykorzystanie systemu automatycznego podlewania, który podlewa ogród kilka razy dziennie.

W wielu przypadkach samo korzystanie z wody opadowej sprawia, że nie musimy sięgać po podatkowe odżywki, czy suplementy dla rośli. Warto jednak zadbać o to, aby podczas deszczu, dany zbiornik pomieścił odpowiedni zapas wody.

Wykorzystanie wody deszczowej niesie za sobą wiele zalet i wpływa w pozytywny sposób na kondycję uprawianych roślin, dlatego warto rozważyć zakup odpowiednich zbiorników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.