Wiadomości z Mikołowa

Instytut Mikołowski: Spotkanie z Marcinem Biesiem i Bogdanem Prejsem o nowych tomach

  • Dodano: 2022-12-14 08:00, aktualizacja: 2022-12-14 08:26

Instytut Mikołowski organizuje spotkanie wokół tomów wierszy Marcina Biesa "mimo Boga" (wyd. IM, 2022) i Bogdana Prejsa "lękopisy dla kotanki" (wyd. IM, 2022). Wydarzenie poprowadzi Konrad Wojtyła.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 16 grudnia o godz. 18.00.

Drogi podróżny Czytelniku, jeśli zapytasz, czym jest „lękopis" i kim jest „kotanka", chętnie odpowiem: najnowsza książka poetycka Bogdana Prejsa jest do bólu rzetelnym, a zarazem skrajnie subiektywnym raportem z rzeczywistości przedstawionej, na której multiplikacje każdy z nas zgadza się i jednocześnie nie zgadza. Dziennik, zapiski, notatki - z lęku i odwagi, z ironii i troski, z męskiej dumy i czułej uwagi, z wycofania i lęku, paradoksalnej odwagi i szczerości. Piękna, mądra i potrzebna książka, będąca jednako lustrem, jak soczewką - wyjaśnia Marta Podgórnik w recenzji tomu.

Spotkanie wokół tomów poetyckich Marcina Biesa i Bogdana Prejsa w Instytucie Mikołowskim

Wulgaryzmy są tu jak paciorki różańca. A bluzg objawia się przede wszystkim jako bluźnierstwo. To znak, że idzie o wiarę, tę najprawdziwszą z prawdziwych. Tam bowiem, gdzie nie ma blasfemii, nie ma i rzeczywistej wiary, nie ma rzeczywistej świętości. Tyle że w przypadku poezji Marcina Biesa jest to sacrum z samego dna bytu, który tym samym - boleśnie i wyzywająco - ukazuje się jako przemożny, wręcz imperialny anus mundi, odbyt świata. I w obrębie którego kult nie spełnia się w kapliczkach, lecz w przygodnych szaletach. I nie w pobożnych rytuałach, lecz w defekacji i oddawaniu moczu. Jest to zarazem kult nawiedzony polskością, łzawą i maryjną, zgrzebną i paranoiczną, obrzydliwą jak liszaj. No i oczywiście romantyczną i mesjańską. Poezja Biesa, i owszem, poniża ją i wyszydza, próbuje ją wynicować i zetrzeć na proch. Ale to przecież dowód, że nie może się bez niej obejść, więc bezczelnie i paradoksalnie ją także, wraz z rodzimym katolicyzmem, wynosi na swe bluźniercze ołtarze: niczym ofiarne ścierwo - podsumowuje Zbigniew Mikołejko.

 bies prejs spotkanie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również