Zgodnie z zarządzeniem przeprowadzonego pod koniec czerwca Zgromadzenia Metropolii GZM przejmie rolę organizatora transportu zbiorowego, co oznacza likwidację m.in. KZK GOP. Ile powiat mikołowski zapłaci za komunikację publiczną?
W trakcie odbywającego się pod koniec czerwca Zgromadzenia Metropolii podjęto wiele uchwał, w tym istotną dla funkcjonowania transportu zbiorowego, określającą zadania GZM w 2019 roku wobec obecnych przewoźników. Wraz z początkiem przyszłego roku przestanie funkcjonować KZK GOP, a w ślad za tą decyzją GZM zacznie powoli scalać w jeden organizm wszystkich przewoźników obsługujących miasta zrzeszone w Metropolii – oprócz KZK GOP także MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry w ramach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Tym samym, poszczególne gminy – zamiast wpłacać składkę na funkcjonowanie transportu publicznego przewoźnikowi działającemu w ich granicach – będą wprowadzać dotację wprost do budżetu Metropolii. O jakich kwotach mowa?
Sumy te wprost proporcjonalne do wielkości miast i gmin, a także ich budżetów. SUma, jaką ma dysponować GZM na realizację tego zadania wynosi ponad 507 mln złotych. Pierwotnie zakładano, że będzie o ok. 12,5 mln złotych wyższa, jednak po przeliczeniu kwot i zgłoszeniu autopoprawki (z której wykluczono m.in. finansowanie bezpłatnych przejazdy dla dzieci i młodzieży, bezpłatne kursy podczas Dni Smogowych i sumy z biletów zgodnie z ujednoliconą taryfą) zdecydowano o pozostawieniu tzw. składki zmiennej na wspomnianym poziomie. Nie oznacza to jednak, że rodzice znów będą musieli ponosić koszty przewozu dzieci, a darmowe przejazdy z Dni Smogowe zostaną zlikwidowane. Zarząd GZM zdecydował, że te udogodnienia dla mieszkańców będą wciąż realizowane w przyszłym roku.
Mikołów wpłaci do kasy Metropolii 6 906 547 złotych, z czego 6 822 763 złote to suma bieżąca, a 83 784 złotych majątkowa. Mniej niż połowę tej kwoty wprowadzą do budżetu GZM Łaziska Górne – 3 066 918 złotych (3 029 958 złotych to suma bieżąca), a Wyry 902 806 złotych (z czego 891 876 złotych to kwota bieżąca).