Wiadomości z Mikołowa

GIS: Sery z Francji wycofywane ze sprzedaży. Są zanieczyszczone Escherichia coli!

  • Dodano: 2019-05-09 10:45

Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wycofanie z polskich sieci handlowych dwóch rodzajów francuskich serów z surowego mleka. To produkty Saint Felicien i Saint Marcellin. Znaleziono w nich bakterie Escherichia coli!

Polskie służby sanitarne śledziły dystrybucję podejrzanych produktów już we Francji. W wyniku postępowania epidemiologicznego zdecydowano o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży produktów nabiałowych – dwóch rodzajów francuskiego sera z surowego mleka krowiego.

W wyniku postępowania epidemiologicznego oraz śledzenia dystrybucji podejrzanych produktów we Francji stwierdzono, że spożycie ww. serów wiąże się z wystąpieniem kilkunastu przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego u konsumentów. Sery wymienione w ostrzeżeniu, wyprodukowane z surowego mleka krowiego mogą być zanieczyszczone bakterią Escherichia coli wytwarzającą toksynę Shiga (STEC). W związku z powyższym producent francuska firma Fromagerie Alpine podjął decyzję o wycofywaniu wszystkich partii tych serów począwszy od partii o numerze 032 do partii o numerze 116 – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. 

Ostrzeżenie o wycofaniu produktów ze sklepów i powstrzymaniu się od spożycia zakupionego towaru wystosowały także regionalne oddziały Inspekcji Sanitarnej, w tym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

GIS wycofuje francuskie sery z polskich sklepów

Szczegóły dotyczące produktów:

sere coligis1

  • Produkt – SAINT FELICIEN 180 g

Producent – FROMAGERIE ALPINE, 37 Avenue des Allobroges, 26100 Romans Sur Isère, weterynaryjny numer identyfikacyjny FR 26 281 001 CE
Numer partii – wszystkie partie produktu od 032 do 116
Data przydatności do spożycia – od 06.02.2019 do 21.05.2019

sere coligis2

  • Produkt – SAINT MARCELLIN 80 g

Producent – FROMAGERIE ALPINE, 37 Avenue des Allobroges, 26100 Romans Sur Isère, weterynaryjny numer identyfikacyjny FR 26 281 001 CE
Numer partii – wszystkie partie produktu od 032 do 116
Data przydatności do spożycia – od 04.02.2019 do 21.05.2019

Producent - firma Fromagerie Alpine – po urzędowej kontroli podjął już odpowiednie procedury i wycofuje wszystkie partie serów SAINT FELICIEN, 180 g oraz SAINT MARCELLIN, 80 g od numeru 032 do numeru 116.

Firma Scawar Sp. z o.o. przygotowała i rozesłała plakat do wszystkich sklepów sieci Leclerc w celu poinformowania klientów o wykrytym zagrożeniu.

GIS apeluje do konsumentów - nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów! Zgodnie z informacją zamieszczoną na plakacie możliwy jest zwrot zakupionego w sieci Leclerc produktów.

To kolejny produkt, którego wycofanie ze sprzedaży zalecił GIS. Na początku kwietnia z sieci handlowej Lidl zniknęła herbata Lord Nelson z powodu zanieczyszczenia toksynami, o czym pisaliśmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również