Wiadomości z Mikołowa

[FOTO] Mikołów uczcił pamięć Pawła Adamowicza

  • Dodano: 2019-01-20 10:15, aktualizacja: 2019-04-12 08:10

Włodarze i mieszkańcy naszego miasta w ramach żałoby narodowej wzięli udział w Mszy Świętej za Ojczyznę i uroczystym marszu upamiętniającym tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Ku jedności, normalności, żeby zamanifestować nasz sprzeciw wobec agresji, przemocy, wobec zła, żeby oddać hołd śp. Pawłowi Adamowiczowi spotkajmy się wspólnie w Mikołowie, w ciszy, w zadumie, w refleksji – jak pisała w zaproszeniu dla mikołowian przewodnicząca Rady Miasta, Katarzyna Syryjczyk-Słomska – w sobotni wieczór mieszkańcy naszego miasta przeszli w uroczystym marszu na cześć zamordowanego tydzień temu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Pochód poprzedziła odprawiona w Bazylice św. Wojciecha Msza Święta za Ojczyznę, której przewodniczył proboszcz, ks. Mirosław Godziek.

Oprócz kilkuset oddających szacunek prezydentowi mikołowian, którzy w milczeniu, zadumie i wzruszeniu przeszli spod Bazyliki na rynek, w pochodzie mogliśmy zobaczyć wielu mikołowskich samorządowców, m.in. burmistrza Stanisława Piechulę i oboje wiceburmistrzów, Mateusza Handla i Iwonę Spychałę-Długosz, a także starostę mikołowskiego, Mirosława Dużego, a także wielu radnych miejskich i powiatowych.

W trakcie spotkania na rynku szefowa mikołowskiego sztabu WOŚP, Barbara Bogdanowicz odczytała list mikołowskiego samorządu do mieszkańców Gdańska. Oto jego treść:

W smutnych dniach, gdy milczenie jest bardziej wymowne, niż jakiekolwiek słowa, trudno wyrazić głębię bólu, który dzielimy z pogrążonym w żałobie Gdańskiem. Jesteśmy wstrząśnięci i jednocześnie świadomi, czym jest rozstanie z tak niezwykłym człowiekiem, jakim był Pan Prezydent Paweł Adamowicz. Majestat śmierci zawsze przynosi ze sobą żal i poczucie osamotnienia, ale gdy zabiera szlachetnego człowieka w sposób brutalny i okrutny, rodzi poczucie niesprawiedliwości.
W dniu, kiedy już po raz dwudziesty siódmy świętowaliśmy jedność i radość z niesienia pomocy, staliśmy się świadkami ogromnej tragedii. Nie wyrażamy zgody na tak dramatyczne doświadczenia, które rodzą się z braku empatii. Nie akceptujemy zła. Nie tolerujemy agresji, która rodzi przemoc.
W imieniu mikołowian, Mieszkańcom Gdańska składamy wyrazy współczucia. Szczególne kondolencje, ale również serdeczne słowa otuchy kierujemy do Rodziny, Przyjaciół oraz Współpracowników śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza.
Gdańsk – Miasto, kojarzone z fundamentalnymi wartościami: Wolnością i Solidarnością, raz jeszcze doznało bolesnych doświadczeń, ale wierzymy, że zainicjowany w tych trudnych dniach dialog nad tym co dzieje się w naszej Ojczyźnie, przyniesie powrót do normalności. Jako część prawie czterdziestomilionowej społeczności deklarujemy, że uczynimy wszystko, aby dzisiejszą gorycz przekuć w dobro, biorąc w pełni odpowiedzialność za współtworzenie lepszego jutra.
Pozostając z nadzieją, że ta refleksja przyniesie konkretne owoce dobra, łączymy wyrazy szacunku.

Wybrzmiał również symbol ostatnich dni – utwór Sound Of Silence, autorstwa duetu Simon&Garfunkel (przypomnijmy, że piosenka powstała po zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku), a także kultowy dla Polaków Dziwny jest ten świat Czesława Niemena, który wzruszył do łez wielu uczestników wiecu. Na płycie rynku mieszkańcy i harcerze ułożyli ze świec i zniczy wielkie serce dla Pawła Adamowicza, na znak solidarności z mieszkańcami Gdańska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również