Wiadomości z Mikołowa

Dzięki reakcji świadka zatrzymano pijanego kierowcę

  • Dodano: 2021-05-31 09:45

Dzięki zdecydowanej reakcji świadka i jego doskonałej współpracy z dyżurnym Policji, mundurowi z mikołowskiej drogówki zatrzymali kolejnego pijanego kierowcę. Mężczyzna ledwo trzymał się na nogach. Nie było się czemu dziwić, bo badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu! Grozi mi do 2 lat więzienia.

Sytuacja miała miejsce w niedzielne popołudnie w powiecie mikołowskim. 41-letni obywatel Ukrainy, który miał problemy z utrzymaniem równowagi, a mimo to wsiadł za kierownicę samochodu, został zauważony przez innego kierującego po godzinie 13.00 w ścisłym centrum Mikołowa. Zaniepokojony tym, co widzi, świadek natychmiast nawiązał połączenie z dyżurnym mikołowskiej komendy i ruszył za mężczyzną, przekazując policjantom dokładną trasę, którą porusza się kierowca volkswagena.

Nieodpowiedzialnego 41-latka udało się zatrzymać na krajowej wiślance

Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a po przeprowadzonych przez Wydział Kryminalny czynnościach, sprawa trafi do sądu.

- Zgłaszającemu dziękujemy za reakcję oraz nieocenioną pomoc we wczorajszej akcji. Zdecydowany sprzeciw wobec tak nagannym zachowaniom na drodze przyczynił się do zatrzymania pijanego kierowcy. Być może ten jeden telefon uchronił czyjeś życie - przekazuje mikołowska Policja.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto, przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również