Wiadomości z Mikołowa

Dyskryminacja w firmie?

  • Dodano: 2008-01-22 14:10, aktualizacja: 2009-01-13 14:11

Zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn – wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.


Wnioski z badania zaprezentowano we wtorek podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".


– Wynagrodzenia, dostęp do awansu, łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, ochrona przed molestowaniem seksualnymi i mobbingiem – to obszary, które są w dużym stopniu narażone na nierówne traktowanie. Zauważamy w nich duże niedociągnięcia. Niewiele firm ma argumenty na okoliczność skarg ich pracowników – mówiła dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej.


Podkreśliła, że tylko 28 proc. firm monitoruje wynagrodzenia swoich pracowników. Z badań wynika, iż występują znaczne różnice w płacach, na korzyść mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pracują na stanowiskach kierowniczych wyższego i najwyższego szczebla.


Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją. Niewiele kobiet przyznaje się do występowania tych patologii w zakładzie pracy.


Małe firmy rzadziej niż duże stosują ułatwienia dla pracownic wychowujących dzieci. Stosunkowo często zakłady pracy finansują opiekę medyczną pracownikom i ich rodzinom oraz wypoczynek dzieci. – Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą – zaznaczyła Lisowska. Dodała, że w Polsce brakuje przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz miejsc, w których pracujące matki mogłyby np. karmić swoje dzieci.


Przejawy dyskryminacji obecne są także przy rekrutacji. W ogłoszeniach o pracę tylko nieliczne firmy używają sformułowań np. poszukujemy osoby na stanowisko, kandydata/kandydatki, a w nazwach zawodów stosują męskie i żeńskie końcówki. W rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są często o plany rodzinne i wychowywanie dzieci.


W konkursie Firma Równych Szans nagrodzono jednostki i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. W tegorocznej edycji wzięło udział 100 firm i instytucji publicznych z całej Polski.


W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajął Skrivanek Sp. z o.o. – firma dostarczająca usługi z zakresu rozwiązań językowych. Jak uzasadnili organizatorzy konkursu, Skrivanek Sp. z o.o. zapewnia równy dostęp dla kobiet i mężczyzn do awansów i szkoleń, dofinansowuje opiekę medyczną dla pracowników i ich rodzin, zajęcia sportowe oraz naukę języków obcych dzieci.


Drugie miejsce w tej kategorii przyznano spółdzielni Pionier, produkującej wyroby metalowe dla koncernów motoryzacyjnych, w której, mimo tego, że na 112 zatrudnionych osób, pracuje tylko 9 kobiet, stanowią one 29 proc. kadry kierowniczej. Trzecie miejsce zajęło Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, wyróżniające się m.in. dobrą polityką w zakresie ochrony przed molestowaniem seksualnym i mobbingiem.


W kategorii dużych przedsiębiorstw pierwsze miejsce przyznano Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która wyróżnia się dobrą polityką w zakresie awansów, rekrutacji oraz łączenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Drugie miejsce zajęła firma Procter & Gamble. Kapituła konkursu doceniła m.in. jej procedury rekrutacyjne. Trzecie miejsce zajął Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, wyróżniający się m.in. monitorowaniem płac kobiet i mężczyzn, stosowaniem elastycznego czasu pracy i szkoleniami z zakresu przeciwdziałania molestowaniu i mobbingowi.


(PAP)
Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z Regionu Telewizja Katowice"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również