Wiadomości z Mikołowa

Duże Planty nareszcie zyskają nowe oblicze? Możecie o tym zdecydować sami!

 • Dodano: 2019-10-14 06:45, aktualizacja: 2019-10-14 07:01

Głosowanie tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie już za niespełna dwa tygodnie. Wśród zgłoszonych projektów pojawiła się idea rewitalizacji głównych terenów rekreacyjnych w centrum Mikołowa. Dobry plan?

Pomysł zgłosił do tzw. projektów dużych Tomasz Wieczorek. Kompleksowa modernizacja zakłada m.in. montaż fontann i remonty alejek w tylnej części parku.

Projekt zakłada rewitalizację Dużych Plant. W ramach projektu mają powstać dwie fontanny w stawach znajdujących się w parku, co poprawi wartość rekreacyjną terenu oraz pomoże je oczyszczać (przez napowietrzanie i filtrację) – deklaruje pomysłodawca, Tomasz Wieczorek.

Projekt zakłada postawienie dwóch fontann – jednej w stawie przy ul. Górniczej i drugiej w stawie przy Domku Parkowym. Ich montaż poprzez zwiększenie poziomu tlenu w wodzie i wymuszenie szybszego obiegu wody w zbiornikach ma zapobiegać nadmiernemu rozwojowi glonów oraz przyspieszać rozkład materiałów organicznych. 

Wodotryski dadzą również możliwość hodowania większej liczby ryb w zbiornikach, poprawią jakość wody oraz warunku bytowe organizmów wodnych, wyeliminują nieprzyjemny zapach stawów produkowany przez stojącą wodę, a przez wprowadzenie ciągłego jej obiegu mogą pozwolić na ograniczenie populacji komarów w okolicy parku. 

Zgodnie z założeniem fontanny będą oświetlone wieczorem i nocą.

Ma także zostać zrewitalizowana tylna część parku od strony Przedszkola nr 3. W jej ramach przewidziany jest remont części starych i wykonanie ścieżek (wytyczonych w miejscach, gdzie istniały wcześniej). Wraz ze ścieżkami powstanie oświetlenie – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Prace rewitalizacyjne na Dużych Plantach są potrzebne od dawna. O tym, że główne tereny zielone w Mikołowie lata świetności mają dawno za sobą nie trzeba przekonywać nikogo. 

Dość wymienić słabo zagospodarowaną zieleń, układ alejek (z których większość to bite ścieżki), zaniedbany plac zabaw i elementy tzw. małej architektury, w tym m.in. ławki, schody w wielu punktach parku, a nawet mostek nad potokiem. 

Regulacji wymagają trawniki, krzewy, z która duża większość to po prostu przerośnięte chwasty. O plewieniu chodników nie trzeba nawet wspominać.

Jakiś czas temu zapytaliśmy mikołowskich włodarzy, czy istnieje plan na reorganizację tej przestrzeni.

Cały park będzie w czasie odnowiony i zadbany, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to takie proste, gdyż podlega pod Konserwatora Zabytków. Nawet wycięcie suchego drzewa i zmiana czegokolwiek musi uzyskać zgodę, a takiej zgody na postawienie np. innego nowoczesnego placu zabaw nie uzyskamy, gdyż konserwator dba o harmonię tego miejsca i zachowanie starego, dostojnego charakteru parku – informuje burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Proponowany przez Tomasza Wieczorka projekt – jeśli wybiorą go mikołowianie – będzie na bieżąco konsultowany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jego szacunkowy koszt to ok. 199 tysięcy złotych. Zakup i montaż fontann w całości ma wynieść 27 tysięcy złotych. 

Zagłosujecie na rewitalizację Dużych Plant w głosowaniu 25 października? Czekamy na komentarze!

Komentarze (2)    dodaj »

 • Patryk

  Jeszcze gdyby tak doświetlić Park i jego okolice, by zbłądzone dusze szukające nowych znajomości siłą lub nie, były bardziej widoczne ;)

 • Tomasz Wieczorek - autor proj.

  Projekt zakłada montaż oświetlenia przy nowej ścieżce oraz dodatkowo fontann - zachęcam do głosowania!

  • Tomasz Wieczorek - autor proj.
   2019-10-21 10:06
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również