Nad wejściem do starostwa przy ul. Żwirki i Wigury oraz na elewacji budynku przy ul. Chopina 8 w Łaziskach Górnych zamontowane zostały czujniki do pomiaru jakości powietrza.
Poza tymi dwoma urządzeniami pomiarowymi w tych dwóch miejscach zawieszono tablice led wyświetlające aktualne dane dotyczące zawartości pyłów zawieszonych oraz gazów w atmosferze.
- Do tej pory mieliśmy na terenie Powiatu Mikołowskiego 17 punktów pomiarowych systemu Airly. Zakup i montaż pięciu sfinansował powiat, pozostałych gminy powiatu mikołowskiego. Te dotychczasowe sensory podają jedynie dane o pyłach zawieszonych (PM1, PM2,5, PM10), które są dostępne w aplikacjach mobilnych Airly na naszych telefonach oraz na naszej stronie internetowej. Te dwa najnowsze urządzenia mierzą także stężenie gazów: tlenku węgla czyli czadu oraz dwutlenku siarki – wyjaśnia Teresa Macioszek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Mikołowie.
Poziom przekroczeń norm jest na wyświetlaczach led ilustrowany kolorami, od zielonego wskazującego na dobre powietrze po bordowy – fatalne. Dane pochodzą z pomiarów czujnika zamontowanego na budynku Starostwa. Z kolei tablica umieszczona na budynku Chopina 8 w Łaziskach Górnych podaje dane z tam zawieszonego czujnika.
- Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli świadomość jakim powietrzem oddychamy. Chcemy w ten sposób nie tylko informować naszych mieszkańców o jakości powietrza, ale także wzbudzić refleksję u tych, którzy jeszcze nie wymienili swoich domowych kotłów na ekologiczne, aby nie zwlekali. Chociażby dlatego, że to właśnie niska emisja ma decydujący wpływ na pogorszenie jakości powietrza jesienią i zimą – przyznaje Grażyna Nazar członek Zarządu Powiatu, która była główną inicjatorką tego przedsięwzięcia.
Szczegóły na mikolowski.pl w zakładce "Sprawdź jakość powietrza"