Wiadomości z Mikołowa

Dlaczego sprzedaż wierzytelności jest popularnym działaniem

  • Dodano: 2024-09-25 10:15, aktualizacja: 2024-10-21 11:20

Miałeś dług w konkretnej firmie, a nagle otrzymujesz wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej? Do takiej sytuacji może dojść w momencie sprzedaży Twojego zobowiązania. Kto może kupić Twoje długi? Jak mieć pewność, kto jest właściwym wierzycielem Twojego zobowiązania? 

Sprzedaż długu możliwa i legalna

Odsprzedaż zobowiązań finansowych przez wierzyciela innemu podmiotowi jest regulowana przez Kodeks cywilny. Art. 509-516 Kodeksu wskazują możliwość przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika. Na tym właśnie polega cesja. Co to oznacza dla dłużnika? Przede wszystkim to, że od momentu przejęcia długu przez inny podmiot to z nim należy się kontaktować w sprawie spłaty zaległości. Do tego rodzaju przejęć dochodzi bardzo często i zajmują się tym firmy windykacyjne. Wierzyciele decydują się na odsprzedaż zadłużeń, ponieważ nie dysponują dostatecznym zapleczem personalnym i operacyjnym do skutecznej egzekucji przeterminowanych należności. Wartość zobowiązań Polaków w tego rodzaju firmach na początku 2024 r. wyniosła prawie 170 mld zł, a średnia wysokość zobowiązania dłużnika to 8,5 tys. złi. 

Dlaczego firmy skupują długi?

Chociaż zakup długów przez inne podmioty może początkowo dziwić, to nabywanie nieuregulowanych zobowiązań może być opłacalne dla kupującego z wielu względów. Wierzyciele zniechęceni bezskuteczną egzekucją należności chcą odzyskać chociażby jej część. 

Wartością dodaną skupu zadłużeń jest też... uchronienie osób zadłużonych przed egzekucją komorniczą. Przejęcie zadłużenia np. przez firmę windykacyjną jest dla osoby zadłużonej ostatnią szansą na polubowne rozwiązanie kwestii swojego długu. Jeśli klient firmy windykacyjnej nadal będzie unikał odpowiedzialności za swoje zobowiązania, sprawa może trafić do sądu, a później do komornika. Podjęcie przez dłużnika rozmów z firmą windykacyjną i współpraca w zakresie spłaty zobowiązania dają realne szanse uniknięcia spotkania z komornikiem. 

Sprzedaż długu korzystna dla wierzyciela i... osoby zadłużonej? 

Zalety sprzedaży zadłużenia dla dotychczasowego wierzyciela są oczywiste. Sprzedaż długu innemu podmiotowi może być też korzystna dla samego zadłużonego. Szczególnie, jeśli zadłużenie przejmie firma specjalizująca się w egzekucji należności. Firma z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie jest w stanie zaproponować naprawdę wiele rozwiązań, które mogą okazać się pomocne w spłacie nawet największego zadłużenia. Warto pamiętać, że celem firmy odkupującej zadłużenia jest ich odzyskanie. Tym bardziej można liczyć na ich otwartość na wspólne wypracowanie planu spłaty realnego dla aktualnych możliwości finansowych zadłużonego. Dlatego kiedy osoba zadłużona zostanie poinformowana o przejęciu jego zadłużenia przez firmę windykacyjną, powinien jak najszybciej skontaktować się z nowym wierzycielem, aby ustalić nowe warunki spłaty zobowiązania i skutecznie uporać się z ciążącym zadłużeniem. Jeśli tego nie zrobi i dalej będzie unikał spłaty zobowiązania, jego los będzie przesądzony (o czym pisaliśmy wyżej). 


ZPF, Wartość zobowiązań Polaków w firmach zarządzających wierzytelnościami sięgnęła prawie 170 mld zł. Co piąta osoba to multidłużnik - https://zpf.pl/wartosc-zobowiazan-polakow-w-firmach-zarzadzajacych-wierzytelnosciami-siegnela-prawie-170-mld-zl-co-piata-osoba-to-multidluznik/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.