Wiadomości z Mikołowa

Dekomunizacja bez zmiany nazw ulic? To możliwe!

  • Dodano: 2018-01-09 12:15

Ciekawy sposób znaleźli mikołowscy urzędnicy, by – zgodnie z ustawowym obowiązkiem - zdekomunizować nazwy dwóch ulic w Mikołowie i jednocześnie nie zmuszać mieszkańców do uciążliwej wymiany dokumentów.

Po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej na wszystkich samorządach w Polsce ciąży obowiązek zmian nazw ulic, osiedli, skwerów, rond i wszelkich obiektów użyteczności publicznej, których nazewnictwo kojarzy się z systemem totalitarnym. Nie inaczej jest w Mikołowie. Jednak miejscy urzędnicy postanowili, by mieszkańców dwóch ulic nie obciążać niepotrzebnie przymusem wymiany dokumentów. Najprostszym rozwiązaniem, by jednocześnie spełniać nakładane przez ustawodawcę wymogi i nie zmieniać ich nazw jest… zmiana uzasadnień!

Z tego powodu burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula wydał 4 stycznia zarządzenie o przeprowadzaniu w dniach od 10 do 15 stycznia 2018 roku ogólnomiejskich konsultacje społeczne z mieszkańcami Mikołowa, dotyczących zmiany nazw ulic: Bluszcza i 27 Stycznia.

Biorący udział w konsultacjach mikołowianie odpowiedzą na dwa pytania:

1) Czy jest Pani/Pan za zmianą nazwy ul. Bluszcza, (która według opinii Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnia osobę symbolizującą ustrój totalitarny) na ul. Bluszcza (upamiętniającą postać Jana Bluszcza, mikołowianina i powstańca śląskiego)?

2) Czy jest Pani/Pan za zmianą nazwy ul. 27 Stycznia (która według opinii Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego upamiętnia wydarzenie symbolizujące ustrój totalitarny) na ul. 27 Stycznia (data ta upamiętnia wydarzenia związane z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Ofiary Holokaustu)?

W uzasadnieniu zmian wokół ul. Bluszcza czytamy:

Nazwa ulicy Jana Bluszcza upamiętni mieszkańca Mikołowa, żołnierza, który brał czynny udział w Powstaniach Śląskich. Jan Bluszcz służył w 1 Katowickim Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego, (nazywanym również potocznie 1 pułkiem katowickim lub pułkiem Fojkisa, od nazwiska dowódcy Walentego Fojkisa). Odział ten wsławił się walcząc w rejonie Góry św. Anny podczas III powstania śląskiego. Nadanie przez Radę Miejską nazwy „Jana Bluszcza” ulicy położonej w Mikołowie, utrwali w przestrzeni miejskiej postać mikołowianina, żołnierza walczącego w powstaniach śląskich o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

W sprawie ul. 27 Stycznia uzasadnienie przedstawia się następująco:

Nazwa ulicy „27 stycznia” w Mikołowie będzie upamiętniać wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Ofiary Holokaustu. Celem upamiętnienia ofiar pochodzenia żydowskiego, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 1 listopada 2005 roku ustanowiło dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenia związane z tragicznymi losami więźniów obozu Auschwitz-Birkenau mają również wymiar lokalny w Mikołowie. W styczniu 1945 roku, maszerująca dzisiejszą drogą krajową Nr 44 w kierunku Gliwic kolumna ewakuowanych więźniów z KL Auschwitz, zatrzymała się na terenie ówczesnej cegielni „U Czecha”, (na wysokości dzisiejszego Centrum Handlowego Auchan). Część więźniów, z uwagi na wycieńczenie, zmarła na miejscu, część została rozstrzelana przez eskortujących kolumnę członków SS. Zmarłych z wycieńczenia pochowano na miejscu, zaś rozstrzelanych więźniów pochowano w zbiorowej mogile na położonym w Mikołowie cmentarzu żydowskim. Przez Mikołów przechodziły jeszcze inne transporty więźniów z KL Auschwitz-Birkenau, podczas tzw. „marszu śmierci” na trasie Oświęcim-Tychy-Mikołów-Przyszowice-Gliwice. Mogiła zmarłych z wycieńczenia oraz zamordowanych więźniów znajduje się również niedaleko kościoła pw. św. Mikołaja, w Borowej Wsi. Celem upamiętnienia tych wydarzeń, mieszkańcy Mikołowa postawili pomnik w hołdzie ofiarom faszyzmu. Znajduje się on przy ulicy K. Miarki w Mikołowie. Nadanie przez Radę Miejską nazwy „27 stycznia” ulicy położonej w Mikołowie, pozwoli zachować pamięć o wydarzeniach znanych i istotnych dla historii powszechnej oraz historii Polski, które miały również swój epizod w Mikołowie.

Nie zmieni się zatem brzmienie nazwy, a jedynie uzasadnienie nazewnictwa (postaci oraz wydarzenia, które będą upamiętniane). Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie elektronicznej, a formularz do głosowania można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej UM Mikołów, a w wersji tradycyjnej – karty do pobrania w Urzędzie Miasta. Karty wypełnione elektronicznie należy podpisać, zeskanować i odesłać na adres mailowy: um@mikolow.eu. Mieszkańcy mają możliwość pobrać i wypełnić formularze w Urzędzie Miasta i złożyć je w Biurze Podawczym.

Kierujemy się dobrem mieszkańców. żeby nie musieli ponosić kosztów i tracić cenny czas na wymianę dokumentów – podsumowuje Tomasz Rogula, rzecznik UM Mikołów.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również