Wiadomości z Mikołowa

Czy wiesz jak zachować się na miejscu zdarzenia drogowego?

  • Dodano: 2020-05-28 08:15, aktualizacja: 2020-05-28 08:27

Konsekwencjami w postaci uszkodzenia samochodu oraz mandatu i punktów karnych zakończyła się wczoraj poranna kolizja, do której doszło w Mikołowie na DK 81. Kierujący oplem astra, w wyniku nieprawidłowego manewru zmiany pasa ruchu, doprowadził do zderzenia z poruszającym się citroenem berlingo. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych.

Do kolizji doszło około godziny 07:45 na ulicy Cieszyńskiej na pasie w kierunku Katowic. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Żadna z osób nie doznała obrażeń.

Czy wiesz jak zachować się w miejscu zdarzenia drogowego? Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami: wypadek drogowy i kolizja drogowa. Dla laika, te dwa pojęcia w zasadzie niczym się nie różnią, a jednak. Różnica w postępowaniu na miejscu wypadku i kolizji drogowej jest zasadniczo różna. Czym różnią się te pojęcia? Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem, a kiedy z kolizją.

Co robić?

WYPADEK DROGOWY

Jest (są) zabity (ci) lub ranny (i)
KOLIZJA DROGOWA

Nie ma zabitych lub rannych
Zabezpiecz miejsce zdarzenia Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Nie usuwaj żadnego z pojazdów z miejsca zdarzenia, nie przemieszczaj ich Usuń pojazd (y) z miejsca zdarzenia, jeśli stoi w takim miejscu, że mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu lub ruch ten utrudniać. W przypadku nieusunięcia pojazdów można narazić się na mandat karny za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia;
oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym
 
Wezwij służby ratownicze i Policję Jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy nie ma potrzeby wzywania Policji. Wezwij Policję zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy.
Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym  
Pozostań na miejscu wypadku do przyjazdu Policji  
Zabezpiecz ślady przed ich zniszczeniem lub przemieszczeniem; nie podejmuj żadnych czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku  
Spisz dane personalne świadków wypadku  
Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC. Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC.
 

Jeśli na miejscu nie było Policji to sprawca może sporządź oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które stanie się później podstawą do dochodzenia roszczeń z polisy OC przez poszkodowanego. Można użyć gotowego formularza lub sporządź je samemu. W takim przypadku pamiętać należy, że w oświadczeniu należy zamieścić:

  •  dane osób uczestniczących w zdarzeniu,
  • dane pojazdów,
  •  nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania,
  •  szczegółowy opis przebiegu zdarzenia,
  •  opis uszkodzeń pojazdów,
  • szkic sytuacyjny,
O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.