Wiadomości z Mikołowa

Czy na pewno możesz wsiadać za kierownicę?

  • Dodano: 2021-03-03 07:45, aktualizacja: 2021-03-03 07:49

Policjanci mikołowskiej drogówki walczą nie tylko z drogowymi piratami. Na ich celowniku są także pijani kierowcy. Mundurowi zapowiają, że dla nietrzeźwych nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Wczoraj przeprowadzili działania pod nazwą "Trzeźwość", które będą kontynuowane w kolejnych tygodniach.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego mikołowskiej komendy przeanalizował wydarzenia z minionych miesięcy, w których wzięli udział nietrzeźwi kierujący. Ich spora liczba na terenie powiatu mikołowskiego spowodowała, że należy zintensyfikować działania mundurowych zmierzajace do eliminacji pijanych, którzy decydują się na ten ryzykowny krok i wsiadają za kierownicę.

Wczoraj (1 marca) w godzinach 04:00 do 12:00 przeprowadzona została akcja "Trzeźwość". W czasie 8-godzinnej służby policjanci wykonali blisko 130 badań trzeźwości kierujących pojazdami. Wśród z nich były 3 osoby, które prowadziły samochód będąc pod wpływem alkoholu. Co im grozi? Wszystko zależy od ilości alkoholu w organiźmie.

Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Różnice między nimi są istotne – od tego właśnie zależy rodzaj i wymiar kary.

  • Stan po użyciu alkoholu
    Zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu. Wsiadając za kierownicę - popełniamy wykroczenie. Na podstawie przepisu art.87 kodeksu wykroczeń, wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat. Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby wpisane zostaje 10 tzw. „punktów karnych”. 
  • Stan nietrzeźwości
    W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Wsiadając za kierownicę - popełniamy przestępstwo. Zgodnie z § 1 art. 178a kodeksu karnego, ten kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kierowco! Nie lekceważ przepisów prawa, szanuj siebie i innych. Pamiętaj, życie jest tylko jedno. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu narażasz się nie tylko na odpowiedzialność karną. Możesz spowodować, że komuś zawali się świat!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również