Ferie zimowe to czas odpoczynku i aktywności, ale dla wielu dzieci i młodzieży również okres zwiększonego korzystania z Internetu. Media społecznościowe, komunikatory i platformy streamingowe stały się integralną częścią codzienności młodych użytkowników, jednak nie wszystkie dostępne tam treści są bezpieczne. Jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci w sieci i jak zapewnić im skuteczną ochronę?
Internet jako przestrzeń rozrywki i ryzyka
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej za 2024 rok, 81,1% dzieci w wieku od 7 do 14 lat regularnie korzysta ze smartfonów. Głównie używają ich do przeglądania mediów społecznościowych, oglądania krótkich filmików i uczestniczenia w grupach na komunikatorach internetowych. Choć wiele z tych treści jest wartościowych, Internet może również stanowić źródło zagrożeń, jeśli rodzice nie kontrolują, z czym dzieci mają kontakt.
Zagrożenia w sieci – statystyki alarmują
Według badań NASK, opublikowanych na stronie www.gov.pl, skala cyberprzemocy i nieodpowiednich treści wśród dzieci i młodzieży jest niepokojąca:
- 40% nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci,
- 25% było ośmieszanych i poniżanych,
- Co trzeci nastolatek otrzymał nagie lub półnagie zdjęcia za pośrednictwem Internetu.
Niepokojącym zjawiskiem jest także sexting oraz ekspozycja na przemoc i patostreaming, czyli transmisje na żywo prezentujące zachowania agresywne lub nieakceptowalne społecznie.
Czy kontrola rodzicielska wystarczy?
Aplikacje kontroli rodzicielskiej mogą ograniczyć czas spędzony w Internecie i częściowo filtrować treści, jednak nie zapewniają pełnej ochrony. Wiele platform zawiera linki do zewnętrznych stron, które mogą omijać zastosowane blokady. Kluczowe znaczenie ma relacja z dzieckiem – otwarta komunikacja i edukacja cyfrowa.
Jak chronić dzieci w Internecie?
- Zainteresowanie treściami oglądanymi przez dziecko – warto rozmawiać o internetowych trendach i wyjaśniać ich potencjalne zagrożenia.
- Budowanie zaufania – dziecko powinno wiedzieć, że może zwrócić się do rodzica w sytuacji zagrożenia.
- Ustawienia prywatności – warto skonfigurować kontrolę rodzicielską, ale także sprawdzić ustawienia prywatności na kontach dziecka.
- Monitorowanie czasu spędzanego online – nadmierne korzystanie z Internetu może prowadzić do uzależnienia, dlatego warto ustalić jasne zasady dotyczące korzystania z urządzeń mobilnych.
- Edukacja cyfrowa – rozmowy na temat cyberprzemocy, zagrożeń związanych z udostępnianiem prywatnych danych i konsekwencji kontaktu z nieznajomymi w sieci.
Świadome korzystanie z Internetu – klucz do bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo dzieci w sieci zależy przede wszystkim od świadomości rodziców i opiekunów. Rozmowa, edukacja i kontrola to najskuteczniejsze narzędzia w ochronie najmłodszych przed zagrożeniami cyfrowego świata. Warto już dziś podjąć działania, by ferie zimowe były czasem radości i bezpiecznej aktywności – zarówno w realnym świecie, jak i w sieci.