Wiadomości z Mikołowa

Budujesz dom? Koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu

  • Dodano: 2019-02-15 11:30

Budowa domu to bardzo ważna i wymagająca inwestycja. Wiąże się z koniecznością pozyskania pieniędzy na sfinansowanie inwestycji oraz zespołu pracowników, którzy wykonają wszystkie niezbędne prace, czy zabezpieczeniu miejsca budowy. Jak to wszystko zorganizować? Oto kilka podpowiedzi.

Rzadko kiedy, osoby, które ją rozpoczynają mają dość środków, by całość sfinansować z własnych pieniędzy. Zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego kredytu, który nosi nazwę kredytu hipoteczno – budowlanego

Zasady wypłaty kredytu

Kredyt jest wypłacany w transzach. Każda kolejna transza zostaje przelana po zakończeniu poprzedniego etapu budowy, na który pieniądze zostały już wypłacone. I tak, pierwsza transza ma pokryć koszty pierwszego etapu budowy. Potem następuje kontrola z banku, weryfikacja prac budowlanych i jeżeli zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem, następuje wypłata środków z kolejnej transzy.

W takim wypadku, każdy przestój na budowie, wiąże się z przestojem w zakresie wypłaty kolejnych środków. Jeżeli na skutek jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie do zniszczenia fundamentów czy ścian i trzeba je będzie naprawiać, pociągnie to za sobą kolejne koszty i opóźnienia w budowie oraz wstrzymanie kolejnych pieniędzy. Bank bowiem nie wypłaci pieniędzy na naprawienie zniszczeń, wypłaca je wyłącznie na budowę.

Zagrożenia inwestycji

W czasie budowy domu, może dojść do wielu różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń. Jest to budynek, który stopniowo jest wznoszony, a przez to również stopniowo zabezpieczany, co wiąże się z tym, że początkowe etapy narażone są nie tylko na szkodliwe działanie sił przyrody, ale również na zniszczenia spowodowane przez osoby trzecie.

Oczywiście, budynek nie może być tak nietrwały, że opady deszczu go zniszczą czy uszkodzą. Jeżeli jednak będą to deszcze ulewne, które spadną na świeże fundamenty, to może się okazać, że dojdzie do wypłukania materiału czy jego podmycia, a to znacząco osłabi stabilność konstrukcji.

Do tego dochodzi zagrożenie ze strony osób trzecich. W każdej chwili może się bowiem pojawić złodziej, który zechce ukraść sprzęt budowlany czy materiały. Mogą się też pojawić wandale, którzy po prostu chcą dokonać zniszczeń lub dewastacji. W pomalowanym przez graffiti domu nikt nie chce mieszkać, trzeba więc go doprowadzić do porządku, a to kosztuje.

Ubezpieczenie domu w budowie

Właśnie dlatego powstało specjalne, dedykowane ubezpieczenie nieruchomości w postaci ubezpieczenia domu w budowie. To polisa ubezpieczeniowa, której celem jest ochrona budynku mieszkalnego, który na obecną chwilę nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ jest w:

• budowie;
• rozbudowie;
• przebudowie.

Taka nieruchomość nie może zostać objęta klasyczną polisą, właśnie dlatego stworzono produkt dopasowany do specyfiki sytuacji.

Ubezpieczenie domu w budowie pozwala na ochronę samego budynku, który jest wznoszony, ale również na ochronę sprzętów, maszyn, urządzeń i materiałów budowlanych, które w danym momencie znajdują się na terenie budowy. Dzięki temu ubezpieczony zyskuje finansowe wsparcie w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdyby doszło do zniszczeń lub kradzieży, powstałych w ten sposób kosztów nie trzeba pokrywać z własnego budżetu, a można je opłacić z pieniędzy z odszkodowania. Więcej na ten temat można przeczytać przeglądając ubezpieczenie domu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Dobierz zakres ochrony

Najważniejszą kwestią w przypadku ubezpieczenia domu w budowie. Czy polisa ma obejmować wyłącznie wznoszony budynek, czy jej zakres ma sięgać również sprzętów, urządzeń i materiałów budowlanych. Jeżeli istnieje ryzyko, że sprzęty ulegną zniszczeniu czy materiały mogą zostać potencjalnie skradzione, to warto jednak zdecydować się na ich zabezpieczenie.

Jeżeli budynek nie znajduje się na terenach zalewowych, to ubezpieczenie na wypadek powodzi nie jest konieczne i warto mieć to na uwadze. Jeżeli jednak jest to teren, na którym notowane są silne wiatry i wichury to tego rodzaju ochrona z pewnością okaże się przydatna.

Na koniec, suma ubezpieczenia. Polisa powinna być zawarta na równowartość wznoszonego budynku. Dzięki temu w razie zdarzenia na pewno wystarczy pieniędzy na dokonanie niezbędnych napraw i odkupienie utraconego sprzętu.

Warto przeanalizować i przemyśleć tego rodzaju ubezpieczenie domu w budowie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki dobrze dobranej polisie, budowa będzie odpowiednio chroniona.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ekspert Superpolisy

    Chcąc odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem, warto nie tylko zainstalować odpowiednie rozwiązania antywłamaniowe, ale zakupić także dobre ubezpieczenie nieruchomości. Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy może pomóc nam w wybraniu odpowiedniego wariantu, np. zawierającego ryzyko kradzieży z włamaniem.

  • Katarzyna

    W przypadku ubezpieczenia domu w budowie najtrudniejsze jest zawsze ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Jeśli kupujemy polisę np. w maju, to trzeba policzyć, jaka będzie wartość domu po pracach wykonanych do następnego maja. Inaczej w razie szkody możemy otrzymać nieadekwatne odszkodowanie.Katarzynaekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.