Wiadomości z Mikołowa

Aplikacja powiadomi o zagrożeniach. Powiat Mikołowski BLISKO Ciebie

  • Dodano: 2019-03-14 11:30

Darmowa aplikacja BLISKO powiadamiająca o pogodzie, utrudnieniach na drogach i innych zagrożeniach w powiecie mikołowskim już działa. To pomysł Starostwa Powiatowego.

Jak być na bieżąco ze sprawami w powiecie mikołowskim? Jasne, warto czytać nasz portal! Jednak Starostwo Powiatowe postanowiło wyposażyć mieszkańców w dodatkowy system powiadamiania o nagłych sytuacjach i zagrożeniach na terenie Mikołowa i innych gmin powiatu.

Aplikacja BLISKO: co to jest? 

BLISKO to nowoczesna wersja aplikacji Komunikator SISMS. Stworzono ją w celu przekazywania na bieżąco mieszkańcom lokalne informacje od urzędów miast i gmin, dostawców prądu, wody i Internetu, bibliotek, domów kultury i służb: policji czy straży pożarnej. Aplikacja działa na terenie całego kraju, a władze powiatu mikołowskiego postanowiły wykupić do niej dostęp i wprowadzić dane umożliwiające przesyłanie informacji mieszkańcom Mikołowa, Łazisk Górnych, Wyr, Ornontowic i Orzesza.

Starostwo Powiatowe korzystało wcześniej z systemu Samorządowy Informator SMS

Poprzednia wersja systemu powiadamiania pozwoliła m.in. odnaleźć podopiecznego ośrodka w Borowej Wsi czy informować na bieżąco o akcji saperów związanej z odnalezieniem arsenału niewybuchów i broni na ul. Dziendziela, a także utrudnieniami w ruchu drogowym związanymi z działaniami wojska w tym rejonie. 

Zgodnie z informacją Starostwo Powiatowego, w systemie zarejestrowało się ok. 6 tysięcy osób, do których w ciągu jednego roku wysyłano 90 tysięcy informacji. 

Do tej pory korzystaliśmy z systemu Samorządowy Informator SMS za pomocą, którego osoby zarejestrowane w systemie otrzymywały powiadomienia w postaci SMS-ów. Zwykle były to ostrzeżenia pogodowe przygotowywane przez Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego na podstawie danych z wojewódzkiego centrum, ostrzeżeń IMiGW czy naszych detektorów burzowych – wyjaśnia Wiesław Kawala, naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie.

Aplikacja BLISKO: nowa forma powiadomień o zagrożeniach i nagłych zdarzeniach

Aplikacja dostępna na systemy iOS i Android działa na terenie całej Polski. Aby otrzymywać informacje z powiatu mikołowskiego i samego Mikołowa wystarczy – po instalacji – wpisać hasło „Mikołów” w wyszukiwarkę aplikacji. Wtedy wyświetlą się aktywni nadawcy danych z tego obszaru (oprócz Powiatu Mikołowskiego także Łowcy Burz z naszego regionu, jakość powietrza dla województwa śląskiego, Child Alert – dane o poszukiwanych dzieciach, wyłączenia prądu, a także informacje z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach), a użytkownik może wybrać z jakich serwisów tematycznych chciałby otrzymywać informacje.

Jak przekazują pracownicy Starostwa Powiatowego, aplikacja BLISKO może wysyłać do nas powiadomienia zawierające załączniki w formacie jpg lub pdf zawierających dodatkowe wiadomości np. mapki i ulotki. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się nie tylko o tym, że droga jest nieprzejezdna, ale chyba znaleźć objazd poprzez załączoną mapę.

To także dobre źródło informacji o wydarzeniach sportowych, kulturalnych czy społecznych dziejących się na naszym terenie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.