Wiadomości z Mikołowa

Aplikacja powiadomi o zagrożeniach. Powiat Mikołowski BLISKO Ciebie

  • Dodano: 2019-03-14 11:30

Darmowa aplikacja BLISKO powiadamiająca o pogodzie, utrudnieniach na drogach i innych zagrożeniach w powiecie mikołowskim już działa. To pomysł Starostwa Powiatowego.

Jak być na bieżąco ze sprawami w powiecie mikołowskim? Jasne, warto czytać nasz portal! Jednak Starostwo Powiatowe postanowiło wyposażyć mieszkańców w dodatkowy system powiadamiania o nagłych sytuacjach i zagrożeniach na terenie Mikołowa i innych gmin powiatu.

Aplikacja BLISKO: co to jest? 

BLISKO to nowoczesna wersja aplikacji Komunikator SISMS. Stworzono ją w celu przekazywania na bieżąco mieszkańcom lokalne informacje od urzędów miast i gmin, dostawców prądu, wody i Internetu, bibliotek, domów kultury i służb: policji czy straży pożarnej. Aplikacja działa na terenie całego kraju, a władze powiatu mikołowskiego postanowiły wykupić do niej dostęp i wprowadzić dane umożliwiające przesyłanie informacji mieszkańcom Mikołowa, Łazisk Górnych, Wyr, Ornontowic i Orzesza.

Starostwo Powiatowe korzystało wcześniej z systemu Samorządowy Informator SMS

Poprzednia wersja systemu powiadamiania pozwoliła m.in. odnaleźć podopiecznego ośrodka w Borowej Wsi czy informować na bieżąco o akcji saperów związanej z odnalezieniem arsenału niewybuchów i broni na ul. Dziendziela, a także utrudnieniami w ruchu drogowym związanymi z działaniami wojska w tym rejonie. 

Zgodnie z informacją Starostwo Powiatowego, w systemie zarejestrowało się ok. 6 tysięcy osób, do których w ciągu jednego roku wysyłano 90 tysięcy informacji. 

Do tej pory korzystaliśmy z systemu Samorządowy Informator SMS za pomocą, którego osoby zarejestrowane w systemie otrzymywały powiadomienia w postaci SMS-ów. Zwykle były to ostrzeżenia pogodowe przygotowywane przez Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego na podstawie danych z wojewódzkiego centrum, ostrzeżeń IMiGW czy naszych detektorów burzowych – wyjaśnia Wiesław Kawala, naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie.

Aplikacja BLISKO: nowa forma powiadomień o zagrożeniach i nagłych zdarzeniach

Aplikacja dostępna na systemy iOS i Android działa na terenie całej Polski. Aby otrzymywać informacje z powiatu mikołowskiego i samego Mikołowa wystarczy – po instalacji – wpisać hasło „Mikołów” w wyszukiwarkę aplikacji. Wtedy wyświetlą się aktywni nadawcy danych z tego obszaru (oprócz Powiatu Mikołowskiego także Łowcy Burz z naszego regionu, jakość powietrza dla województwa śląskiego, Child Alert – dane o poszukiwanych dzieciach, wyłączenia prądu, a także informacje z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach), a użytkownik może wybrać z jakich serwisów tematycznych chciałby otrzymywać informacje.

Jak przekazują pracownicy Starostwa Powiatowego, aplikacja BLISKO może wysyłać do nas powiadomienia zawierające załączniki w formacie jpg lub pdf zawierających dodatkowe wiadomości np. mapki i ulotki. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się nie tylko o tym, że droga jest nieprzejezdna, ale chyba znaleźć objazd poprzez załączoną mapę.

To także dobre źródło informacji o wydarzeniach sportowych, kulturalnych czy społecznych dziejących się na naszym terenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również