Metropolia obchodzi szóste urodziny i podczas weekendu 1-2 lipca będzie okazja do poznania setek fantastycznych miejsc i ludzi. Mamy aż 134 powody do podróży! Z jakich atrakcji w Mikołowie będzie można skorzystać podczas święta Metropolii GZM?
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób. To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza, do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Co w programie urodzin GZM?
W programie wydarzenia, które obejmuje 41 gmin tworzących GZM znajdują się wydarzenia specjalne w Będzinie i 133 mikrowyprawy. Do wyboru dla uczestników imprezy będą mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące i sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych.
Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia – wyjaśniają organizatorzy.
Na rowerze, autobusem, a może statkiem?
Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.
W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.
W Katowicach spacerować będziemy w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach szukać będziemy śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.
Wszystkie wydarzenia dla uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie kierunekgzm.pl.
Jakie atrakcje przygotowano w powiecie mikołowskim?
Osiedle nad Jamną w Mikołowie – cud architektury schyłku PRL
W Mikołowie w ramach spacerów architektonicznych chętni będą mogli skorzystać z możliwości zobaczenia Osiedla nad Jamną. To zaprojektowane przez Stanisława Niemczyka osiedle jest jednym z najciekawszych realizacji mieszkaniowych lat 80. w naszej części Europy.
W trudnych czasach bankrutującego PRL, śmierci architektury, niedoborów w budownictwie, Niemczyk odwrócił się od panującej w Polsce wielkiej płyty i – korzystając z prefabrykatów – stworzył magiczne miejsce, nawiązujące do klasycznych wzorców, choćby architektury miast hanzeatyckich, znanej z Bremy, Lubeki, Brugii, Rostocku czy Gdańska – informują organizatorzy.
Spacer rozpocznie się 1 lipca w dwóch turach o 10.30 i 12.00 na ul. Waryńskiego 24 pod biurem GIGAARCHITEKCI, a przewodnikami będą Magdalena Kaiser, architektka z Gigaarchitekci i Tomasz Borówka. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wysłać maila na adres: t.borowka@slazag.pl.
O’Rety! Kierunek GZM, czyli WYRY-wamy na rowery!
Rozbudzimy w Was ciekawość miejsca. Pozwolimy dostrzec piękno tego, co jest na wyciągnięcie ręki. Żyjąc w ciągłym biegu nie mamy szansy „zauważać”, a my zatrzymamy się na chwilę. Usłyszymy, zobaczymy, dotkniemy i poczujemy wyrski las. Podczas 15 km nieoczywistego rodzinnego rajdu rowerowego wspólnie będziemy eksplorować przestrzeń oraz aktywnie odkrywać otaczającą przyrodę – zapraszają organizatorzy, czyli O’Rety Team.
Pełen wrażeń rajd rozpocznie się 2 lipca o godz. 14.00 przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939, na ul. Tęczowej w Gostyni. Trasa będzie przebiegać przez tereny leśne gminy Wyry. Na trasie zaplanowano trzy edu-bazy, a czwartą podczas finału rajdu w Zagrodzie Śląskiej przy Domu Kultury w Gostyni. Podczas wycieczki uczestnicy dotrą do miejsc i wielu różnych zakątków – powszechnie znanych (np. staw Wicie) jak i mniej znanych (np. Denkmal). Trzeba pamiętać, że szczegółowa trasa wycieczki jest owiana tajemnicą!
Osią rajdu jest nauka przez zabawę. Poprzez udział w edukacyjnych zabawach animowanych w czterech edu-bazach na trasie rajdu oraz podczas jego finału, bardziej świadomie poznamy życie lasu. Nauczymy się rozpoznawania drzew czy gatunków ptaków, poznamy ich zwyczaje, będziemy mogli przygotować dedykowane dzięciołom innowacyjne karmniki na orzechy. Dodatkowo nauczymy się orientacji w leśnej przestrzeni. Czwarta edu-baza w Zagrodzie w naturalny sposób domknie wycieczkę i uzupełni planowane animacje również dla nie-uczestników wycieczki. Odbędzie się quiz przyrodniczy oraz zabawy animacyjne dla najmłodszych i ich rodziców – przekonują organizatorzy.
Rezerwacja poprzez formularz na stronie wyry.pl.
Rajd rowerowy: Kierunek GZM. Podregion tyski na kole
1 lipca o godzinie 10.00 na parkingu pod Kościołem św. Klemensa w Lędzinach ruszy rajd rowerowy, podczas którego uczestnicy zapoznają się z lokalnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym GZM oraz z wyróżniającymi się w zasobach GZM miejscami do jazdy na rowerach.
Uczestnicy pod opieką osób zaangażowanych w tworzenie lokalnej społeczności rowerowej, w kameralnych (15 osobowych) grupach, podczas przejazdu będą mieli możliwość doświadczenia wyjątkowych miejsc postindustrialnego śląska (w tym Hałda Skalny i Hałda Waleska) oraz poszerzenia wiedzy o formie prelekcji dla uczestników realizowanej na wybranych punktach trasy – zapowiadają organizatorzy.
Organizatorzy stworzyli dwa zróżnicowane pod względem dystansu (oraz trudności trasy) warianty, pozwolą dopasować rajd do kondycji i oczekiwań uczestników. Planowane zakończenie wycieczki na trasie krótkiej o 13.00, a trasy długiej o godz. 16.00.
Dłuższa trasa będzie wiodła przez gminy powiatu mikołowskiego [LINK]. Trasa w wariancie dłuższym jest umiarkowanie wymagająca i sugerowana dla aktywnych rowerzystów. Nie jest to trasa wyczynowa ale wymaga ogólnej sprawności rowerowej i rowerzysty obytego z dłuższymi dystansami – do 100 km.