Wiadomości z Mikołowa

Staże uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie

  • Dodano: 2021-09-22 10:45

Tegoroczne wakacje uczniów i absolwentów ZST były inne od poprzednich. Z powodu braku możliwości realizacji staży zawodowych w trakcie okresu nauki staże odbyły się w lipcu i sierpniu.

W ramach projektu „Uczeń polskiej szkoły branżowej w niemieckim systemie dualnym” grupa 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie wraz z opiekunami wzięła udział w trzy tygodniowych praktykach zawodowych w niemieckim Schkeuditz.

Ucznowie ZST na zagranicznych praktykach zawodowych 

Projekt był realizowany w ramach Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (POWERVET). Beneficjentami projektu byli uczniowie klas pierwszych, drugich oraz absolwenci klasy trzeciej Branżowej Szkoły I Stopnia. Partnerem oraz organizacją przyjmującą jest już od wielu lat firma Vitalis z siedzibą w Schkeuditz, która zajmuje się organizacją praktyk zawodowych, staży oraz kursów szkoleniowych w ramach różnych programów europejskich. W czasie wyjazdu umiejętności doskonalili mechanicy samochodowi, elektromechanicy samochodowi, blacharz samochodowy oraz operatorzy obrabiarek skrawających.

Uczestnicy projektu aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zdobywali nowe doświadczenia oraz doskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym w miejscu pracy. Uczniowie branży samochodowej projektowali i wykonywali pojazd e-buggy, obsługiwali oraz naprawiali samochody i quady, operatorzy obrabiarek skrawających poznawali nowy język programowania obrabiarek CNC. W czasie wolnym od pracy nawiązali nowe znajomości z rówieśnikami z innych krajów, którzy podobnie jak oni brali udział w praktykach zagranicznych.

W czasie wolnym uczestnicy praktyk mieli okazje obejrzeć zabytkowe Drezno – stolicę Saksonii, Lipsk oraz stolicę Niemiec Berlin wraz z jego najciekawszymi miejscami, do których niewątpliwie zaliczyć można Bundestag, Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Nikoleiviertel oraz pozostałości muru berlińskiego, czyli East Side Gallery.

Uczestnicy projektu „Uczeń polskiej szkoły branżowej w niemieckim systemie dualnym” wierzą, iż są gotowi, by w sposób praktyczny wykorzystać wiedzę i umiejętności, które nabyli w trakcie praktyk zagranicznych zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Ucznowie ZST w Bułgarii

W połowie lipca grupa siedmiu absolwentów technikum wraz z opiekunem zdobywała nowe doświadczenia zawodowe w Bułgarii w ramach projektu „Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość” realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Technicy informatycy, technik mechatronik oraz technik elektryk zdobywali doświadczenia zawodowe w 4-tygodniowym stażu zawodowym w firmie BHTC Behr-Hellathermocontrol EOOD w Sofii, w nowoczesnym zakładzie produkującym panele sterujące do klimatyzacji samochodowych prestiżowych marek samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych.

Praktyki w Niemczech i Bułgarii

W czasie stażu stażyści pracowali na różnych stanowiskach, w dziale produkcji, kontroli jakości, logistyce oraz w dziale utrzymania ruchu.

Młodzi technicy z Mikołowa pracowali na nowoczesnej, automatycznej linii produkcyjnej tworząc płytki elektroniczne z pojedynczych komponentów elektronicznych, montując je w gotowe podzespoły i zespoły, testując ich działanie oraz kwalifikując je do opuszczenia zakładu. Poznawali specyfikę działu logistyki oraz konserwowali i naprawiali urządzenia linii produkcyjnej w dziale utrzymania ruchu. Bardzo przydatne było przygotowanie językowe, bez trudu radzono sobie w kontaktach z pracownikami zakładu.

W czasie wolnym, po pracy i w weekendy młodzież zwiedzała Sofię i okolice, liczne muzea, wystawy, poznawali architekturę stolicy. Zwiedzono również jedno z najstarszych miast w Bułgarii – Płovdiv. Nie zabrakło również wycieczki w niedalekie pasmo gór Witosza. Planowaniem staży i organizacją pobytu zajmowała się w sposób wzorowy firma Bulgaria Gateway z Sofii.

Dzięki udziałowi w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia zawodowe, poznali nową kulturę, historię i tradycje, nowe, ciekawe i atrakcyjne miejsca, doskonalili znajomość języka obcego, zdobyli większą pewność siebie, swoich umiejętności w zakresie przygotowania zawodowego, językowego oraz umiejętności odnajdywania się w nowym środowisku. Każdy z uczestników otrzymał dokument Europass Mobilność, potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności, certyfikat z zakładu pracy i organizacji przyjmującej oraz certyfikat językowy. Uczestnicy projektów zyskali większą szansę na zwiększenie swojej zdolności do zatrudnienia i konkurencyjności na europejskim rynku pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również