Wiadomości z Mikołowa

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej!

  • Dodano: 2020-09-04 08:30, aktualizacja: 2020-09-03 22:05

Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.

Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.

Najważniejsze zmiany:

Portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, uruchamiamy rekrutację w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.


Wojskowe Centrum Rekrutacji – już we wrześniu ruszą Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).


Szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.


Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze,  trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.

Wprowadzane dziś zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji.

Komentarze (13)    dodaj »

  • alojz

    dałem komcia i gdzies zaginał.....poloki swoje długie nosy pchaja w białorus w imie wolnosci słowa a mi hanysowi "knebluja" usta jak radzieccy soldaci w katyniu oficerą....

  • Polonista

    Ta, oficerą

  • jorguś

    Aż dziw biere że taki,, wyuczony polonista " a zrozumiałeś...

  • kiki

    kolego w imie czego np. lidla,biedronki,tesco,stref ekonomicznych:) w polsce sa marsze pederastów a na białorusi jakis fircyków co chca obalic niejakiego tyrana łukaszenke....tak to media przectawiaja czy to prywatne czy panstwowe polecam jedz na białorus lub poszperaj na you tube jak tam sie zyje....rzeczywostosc moze zaskoczyc jak typowego libijczyka co przeprawia sie pontonem do europy....a za kadafiego zył jak "paczek w masle"...swiat bogatych (kiedys mieli kolonie)szuka ekspansji zasoby naturalne,ropa,gaz,korporacje,banki,firmy ekspansje kulturowa itp.

  • Mikolowianin

    Bełkot

  • Kuba Batanachama

    To chyba jakiś żart? W imię czego nasze dzieciaki miały by iść do wojska i o co miały by walczyć? Nasi przodkowie walczyli i ginęli za Polskę, wolność, demokrację itd. a teraz się w grobach przewracają...

  • Demokrata

    A na czym ten brak twojej wolnosci i demokracji polega?

  • Kuba Batanachama

    Aj, aj, jaj, źle z Tobą jeśli nie widzisz co się w tym,, naszym"kraju wyprawia... Obce wojska, obcy właściciele fabryk wyprowadzający zyski z kraju jak zaborca, ograniczana wolność słowa w mediach, policja stojąca ponad prawem i wraz z byle urzędniczynami łamiącą prawo do prywatności i naruszająca własność prywatną. Nawet policja zagrażająca naszemu życiu na drogach i urządzająca sobie wyścigi z piratami drogowymi bez włączonej sygnalizacji ostrzegawczej. Państwo nas doi niczym zaborca, robimy na składki, podatki i opłaty przez dziewięć miesięcy nie mając nawet opieki medycznej na odpowiednim poziomie. A wojsko--nasi chłopcy mający jako taki sprzęt walczą na nie naszych wojnach i giną lub zostają kalekami, a reszta pucuje w większości jeszcze poradziecki sprzęt klepiąc biedę... Długo by pisać... Dla czego więc nasze dzieciaki mają iść do wojska, lepiej niech jadą szukać chleba z dala od tego kraju...

  • Mikołowianin

    A co sie to wszystko ma do Twojego braku wolnosci.? Ja wolę wojska amerykańskie niz ruskie, a Ty mozesz wolec ruskie. Masz demokrację. I możesz pisać i mówić co chcesz, choćby tutaj. To też demokracja. A te argumenty owszem prawdziwe, ale nie na temat, jorgusiu

  • jorguś

    Mikołowianin, Ty sobie gęby jorguśiem nie wycieraj! Ma człowiek rację pisząc o naszej wolności i demokracji. Żeby być wojakiem trzeba mieć czego bronić, a u nas niema. Ponoć jesteśmy suwerennym i niepodległym państwem, do czego więc są nam potrzebne obce wojska na naszym terytorium? Zamieniliśmy jednego okupanta na drugiego. Demokracja to władza ludu, gdzie Ty ją u nas widzisz? W wyborach, a może w mediach gdzie co drugi komentaż jest blokowany?

  • Mikolowianin

    Okupant - ten kto zajmuje zbrojnie teren obcego państwa. KaPeWu?

  • jorguś

    Czyli ruscy też nie byli okupantami bo zostali po wojnie na życzenie,, Polskiego "rządu.

  • Mikołowianin

    W encyklopedycznym znaczeniu tego słowa, nie byli, choć społeczeństwo sobie ich nie życzyło. Stacjonowali za zgodą ówczesnych władz, których dzieci i wnuki startują i o zgrozo, są wybierani do parlamentów różnych, z list KO lub PO, jak kto woli

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również