Wiadomości z Mikołowa

Zimowe obowiązki właścicieli posesji. Co do nich należy?

  • Dodano: 2023-12-05 09:30

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem bądź zarządcą nieruchomości masz obowiązek dbać o czystość i porządek przed budynkiem. Zimą dotyczy on przede wszystkim usuwania zalegającego na chodniku śniegu i lodu. Należy pamiętać również o zwisających z dachu soplach lodu, które także mogą być niebezpieczne dla przechodniów.

Obowiązki właścicieli nieruchomości w okresie zimowym

Obowiązek utrzymywania czystości i porządku spoczywający na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości dotyczy wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. W szczególności dotyczy to chodników, których stan w okresie zimowym bywa prawdziwą zmorą dla przechodniów.

Należy pamiętać, że chodnik ma być bezpieczny i nie ma prawa na nim zalegać śnieg, czy lód. Właściciel powinien go uprzątnąć, a w celu zapobieżenia tzw. "ślizgawce" najlepiej posypać piaskiem.

Zimowe obowiązki właścicieli dotyczą także usunięcia zwisających i niebezpiecznych dla przechodniów sopli z dachu.

USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art.5.1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

Za niedopełnienie obowiązków spoczywających na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości mogą być oni ukarani mandatem karnym, a nawet trafić do sądu. Co ważniejsze osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbań ma prawo dochodzenia przed sądem cywilnym odszkodowania od zobowiązanego do utrzymania czystości i porządku wokół budynku

Komentarze (3)    dodaj »

  • likwidator

    Warto o tym obowiązku przypomnieć włodarzom miasta skoro tydzień po intensywnych opadach śniegu, wiele chodników będących pod zarządem miasta, nadal nie nie jest odśnieżonych nie wspominając o posypaniu piaskiem, jak tu powyżej ładnie Pani wspominała w artykule.

  • jorg

    piechula i handel w raczkach niech odśnieżaja chodniki do tego się jedynie nadają :)

  • jorguś

    Dlaczego państwo przerzuciło SWÓJ OBOWIĄZEK na właścicieli posesji? Chodnik jest częścią pasa drogowego i jego odśnieżanie jest OBOWIĄZKIEM zarządcy drogi! Dlaczego w artykule niema ani wzmianki o tym że jeśli między chodnikiem a posesją (płotem) istnieje 1,5 m pas zieleni to obowiązek odśnieżania przez właściciela posesji wygasa? Gdzie właściciele posesji mają gromadzić śnieg z chodnika wciąż spychany na niego z jezdni przez pługi śnieżne? ZA CO PŁACIMY PODATKI w tym złodziejskim kraju?Ps Czy burmistrz Piechula już zanabył,, raczki" by chodzić po mikołowskich chodnikach?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również