Wiadomości z Mikołowa

XV edycja Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń 2019 za nami

 • Dodano: 2019-05-25 23:00

Jubileuszowa XV edycja "Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń 2019" za nami. Odbyła się w sobotę, 25 maja 2019 roku w Gostyni w gminie Wyry, w okolicy ulicy Tęczowej, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. W wydarzeniu wzięło udział około 200 rekonstruktorów.

Rekonstrukcja nie była jednak jedyną atrakcją przygotowaną tego dnia dla miłośników historii i militariów. W okolicy schronu bojowego "Sowiniec" organizowano także imprezy towarzyszące, w tym m.in. „Piknik Forteczny”. Uczestnicy militarnej imprezy mogli także przyjrzeć się z bliska czołgom, a nawet kupić militarne pamiątki. Przygotowano także pokaz skoków spadochronowych oraz pokaz w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego.

Militarna impreza przyciągnęła tłumy miłośników historii. Pojawiło się także wielu znanych gości. Na trybunach zasiedli m.in. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, Jerzy Buzek, czy Izabela Kloc.

- Przyjeżdżam tu od pięciu lat razem z całą rodziną. Dzieci śledzą poczynania rekonstruktorów z prawdziwą przyjemnością, ale największą atrakcją dla nich jest zawsze sprzęt wojskowy. Szczególnie czołgi - przyznaje mikołowianka, Agata Krawczyk, która wybrała się na inscenizację z synami i mężem.


Warto wyjaśnić, że faktycznie bój o podmikołowskie Wyry i Gostyń stoczono w dniach 1-3 września. Było to jedno ze starć wojny obronnej 1939 roku. 1 września oddziały Wehrmachtu, po okrążeniu polskich oddziałów pod Bożą Górą, Żorami i Rybnikiem, zainicjowały walkę ogniową na odcinku wzgórza 341 (na zachód od Mikołowa) aż do rzeczki Gostynki. Z kolei 2 września około 5 nad ranem Niemcy rozpoczęli ostrzał artyleryjski pozycji Polaków na linii Mikołów, Wyry i Kobiór, a w nocy z 2 na 3 września zarządzono odwrót Wojska Polskiego z Górnego Śląska.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Komentarze (4)    dodaj »

 • Tyszanin

  Widowisko Ok !!!!!!!! Brak dojazdu w okolice widowiska !!!!!!!!!!

 • kret

  Bitwa jak bitwa -jako widowisko super !!!! Ale co do spraw organizacyjnych - totalne dno !!!! Służby policji nie wpuszczały od ulicy pszczyńskiej na ulicę tyską chociaż było bardzo dużo miejsc parkingowych wolnych nie mówiąc o poboczach drogi !!! Z 4letnim wnuczkiem musieliśmy pokonać odległość od ulicy Pszczyńskiej do miejsca organizacji przedstawienia - wnuczek miał dość i ja także !!!!! Więc nie polecam tego widowiska rodzicom z małymi dziećmi i dziadkom z wnuczkami -ze względu na brak dojazdu w okolice widowiska !!!

 • Uczestnik

  Mozna bylo podjechac znacznie blizej jednak trzeba przyjechac wczesniej. Gdy parkingi byly pelne faktycznie konieczny byl spacer.

 • Tyszanin

  Propagandowa bzdura!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również