Wiadomości z Mikołowa

W Starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych

  • Dodano: 2023-01-31 06:45, aktualizacja: 2023-01-30 19:03

Pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się 30 stycznia w Starostwie Powiatowym w Mikołowie. Dzisiejszym gościem była reprezentująca Powiat Pszczyński Katarzyna Granda, pełnomocnik Starosty Pszczyńskiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkich zgromadzonych w imieniu Powiatu Mikołowskiego serdecznie powitała członkini Zarządu Grażyna Nazar, która uczestniczyła w posiedzeniu w towarzystwie Joanny Krzyżowskiej, koordynator dostępności w Starostwie Powiatowym w Mikołowie.

Zebrani omówili szczegółowo zagadnienia związane z realizacją zmian z zakresu dostępności architektonicznej, informacyjnej i cyfrowej w obu starostwach oraz podległych im jednostkach. 

Pierwsze w 2023 posiedzenie Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych

Omówiono również przebieg realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2023, ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na podstawie zapisów ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.

Wsparciem programu objętych zostało 35 osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców powiatu mikołowskiego, dla których 35 osób świadczyć będzie usługi asystenta.

Całkowita kwota dofinansowania Programu z Funduszu Solidarnościowego to 935 136 złotych. Zgromadzeni omówili także swoje doświadczenia z realizacją programu wsparcia i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych Rehabilitacja 25+, który od września ubiegłego roku w naszym powiecie realizowany jest w nowej lokalizacji.

Dominik Makowski, prezes mikołowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI koło w Mikołowie) podpisał z gminą Wyry umowę na wynajem pomieszczeń w budynku byłej poczty w Gostyni. Nowe lokum zostało przygotowało dla uczestników zajęć – osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ukończyły 25. rok życia i nie są objęte obowiązkiem edukacyjnym, a nie kwalifikują się do rehabilitacji społecznej w placówkach dziennej aktywności, jakimi są np. warsztaty terapii zajęciowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również