Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie stanął całoroczny fortepian! Zachęci mikołowian do głosowania w BO?

  • Dodano: 2021-10-18 12:30

Od kilku dni na mikołowskim rynku stoi całoroczny fortepian Cadenza! To nie lada gratka dla melomanów. Instrument ma zachęcić do głosowania na projekt instalacji w tegorocznym BO!

W ubiegłym tygodniu w Mikołowie pojawił się całoroczny fortepian Cadenza! Instrument stanął na mikołowskim rynku, tuż przed Miejskim Domem Kultury i zostanie z mikołowianami do 20 października. Jego rezydencja jest bezpośrednio związana z promowaniem głosowania w ramach VI. edycji Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie. Jedną z pomysłodawczyń postawienia całorocznego fortepianu w Mikołowie jest radna Aneta Esnekier.

Budżet Obywatelski z jednej strony mocno otwiera samorządy na swoich mieszkańców, a z drugiej zdecydowanie służy pobudzeniu zaangażowania mieszkańców w życie swojej małej ojczyzny. Pozwala wciągnąć ich w proces decyzyjny związany z wydatkowaniem części pieniędzy z samorządowych budżetów. Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić pomysł na co wydać część budżetu miejskiego, a potem przedstawić go mieszkańcom i zaprosić ich do głosowania na dany projekt. W tym roku, złożyliśmy we troje z Anią Liwa i Mateuszem Biesem projekt „Granie na FORTEPIANIE” – wyjaśnia radna i pomysłodawczyni projektu.

W Mikołowie stanął całoroczny fortepian. Promuje projekt tegorocznego BO

Instalacja całorocznego Fortepianu Cadenza ma wiązać się z utworzeniem przestrzeni muzycznej przy wykorzystaniu istniejących elementów małej architektury, które uformują w ten sposób naturalny amfiteatr. Lokalizację tę wskazał radny Mateusz Bies.

Pasaż Jesionowy przy zejściu na targ od strony ratusza wydaje się idealną lokalizacją na stworzenie strefy muzycznej i umiejscowienie tam całorocznego fortepianu - z jednej strony mamy tu ścisłe centrum miasta, z drugiej rekreacyjny i spokojny zakątek. Lokalizacja pozwoli na naturalne wykorzystanie stworzonej sceny wśród zieleni. Roślinność i charakter tego miejsca tworzą tu coś w rodzaju naturalnego amfiteatru. Fortepian świetnie wpisuje się w kulturotwórczy charakter miasta i jego muzyczne tradycje, więc może służyć mieszkańcom Mikołowa nie tylko do spontanicznych występów, ale również do organizacji kameralnych występów tak klasycznych jaki i rozrywkowych, a w okresie bożonarodzeniowym na przykład do kolędowania – wyjaśnia radny.

Fortepian Cedenza ma nieść ze sobą korzyści nie tylko muzyczne, ale i społeczne. Lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie rynku może przyciągać i integrować nie tylko mieszkańców chcących sprawdzić swoje umiejętności pianistyczne, ale też i turystów odwiedzających Mikołów i powiat.

W kwestii projektu "Granie na Fortepianie" najistotniejszy jest dla mnie jako mieszkanki Mikołowa, aspekt dostępności. Mam również nadzieję, że mieszkańcy Mikołowa odkryją w sobie drzemiące talenty muzyczne, co może zaowocować w spontaniczne koncerty zarówno amatorów jak i profesjonalistów co będzie stanowić nie lada gratkę tak dla mieszkańców jak i turystów. Oczywiście samo miasto także ogromnie zyskuje, gdyż tworzy się nowa strefa kulturalna z kameralnymi koncertami, warsztatami muzycznymi czy nawet plenerowymi lekcjami muzyki – wyjaśnia pomysłodawczyni, Anna Liwa.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorg

    A może pomnik naszego jedynego wodza piechuli ze stadem kóz ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również