Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie stanął całoroczny fortepian! Zachęci mikołowian do głosowania w BO?

  • Dodano: 2021-10-18 12:30

Od kilku dni na mikołowskim rynku stoi całoroczny fortepian Cadenza! To nie lada gratka dla melomanów. Instrument ma zachęcić do głosowania na projekt instalacji w tegorocznym BO!

W ubiegłym tygodniu w Mikołowie pojawił się całoroczny fortepian Cadenza! Instrument stanął na mikołowskim rynku, tuż przed Miejskim Domem Kultury i zostanie z mikołowianami do 20 października. Jego rezydencja jest bezpośrednio związana z promowaniem głosowania w ramach VI. edycji Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie. Jedną z pomysłodawczyń postawienia całorocznego fortepianu w Mikołowie jest radna Aneta Esnekier.

Budżet Obywatelski z jednej strony mocno otwiera samorządy na swoich mieszkańców, a z drugiej zdecydowanie służy pobudzeniu zaangażowania mieszkańców w życie swojej małej ojczyzny. Pozwala wciągnąć ich w proces decyzyjny związany z wydatkowaniem części pieniędzy z samorządowych budżetów. Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić pomysł na co wydać część budżetu miejskiego, a potem przedstawić go mieszkańcom i zaprosić ich do głosowania na dany projekt. W tym roku, złożyliśmy we troje z Anią Liwa i Mateuszem Biesem projekt „Granie na FORTEPIANIE” – wyjaśnia radna i pomysłodawczyni projektu.

W Mikołowie stanął całoroczny fortepian. Promuje projekt tegorocznego BO

Instalacja całorocznego Fortepianu Cadenza ma wiązać się z utworzeniem przestrzeni muzycznej przy wykorzystaniu istniejących elementów małej architektury, które uformują w ten sposób naturalny amfiteatr. Lokalizację tę wskazał radny Mateusz Bies.

Pasaż Jesionowy przy zejściu na targ od strony ratusza wydaje się idealną lokalizacją na stworzenie strefy muzycznej i umiejscowienie tam całorocznego fortepianu - z jednej strony mamy tu ścisłe centrum miasta, z drugiej rekreacyjny i spokojny zakątek. Lokalizacja pozwoli na naturalne wykorzystanie stworzonej sceny wśród zieleni. Roślinność i charakter tego miejsca tworzą tu coś w rodzaju naturalnego amfiteatru. Fortepian świetnie wpisuje się w kulturotwórczy charakter miasta i jego muzyczne tradycje, więc może służyć mieszkańcom Mikołowa nie tylko do spontanicznych występów, ale również do organizacji kameralnych występów tak klasycznych jaki i rozrywkowych, a w okresie bożonarodzeniowym na przykład do kolędowania – wyjaśnia radny.

Fortepian Cedenza ma nieść ze sobą korzyści nie tylko muzyczne, ale i społeczne. Lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie rynku może przyciągać i integrować nie tylko mieszkańców chcących sprawdzić swoje umiejętności pianistyczne, ale też i turystów odwiedzających Mikołów i powiat.

W kwestii projektu "Granie na Fortepianie" najistotniejszy jest dla mnie jako mieszkanki Mikołowa, aspekt dostępności. Mam również nadzieję, że mieszkańcy Mikołowa odkryją w sobie drzemiące talenty muzyczne, co może zaowocować w spontaniczne koncerty zarówno amatorów jak i profesjonalistów co będzie stanowić nie lada gratkę tak dla mieszkańców jak i turystów. Oczywiście samo miasto także ogromnie zyskuje, gdyż tworzy się nowa strefa kulturalna z kameralnymi koncertami, warsztatami muzycznymi czy nawet plenerowymi lekcjami muzyki – wyjaśnia pomysłodawczyni, Anna Liwa.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • jorg

    A może pomnik naszego jedynego wodza piechuli ze stadem kóz ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.