Państwowa Straż Pożarna wprowadza jednolite standardy postępowania podczas interwencji związanych z zagrożeniem stwarzanym przez owady błonkoskrzydłe, takie jak osy, szerszenie czy pszczoły. Nowe "Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych" mają na celu zapewnienie spójności i skuteczności działań na terenie całego kraju.
Interwencje w przypadku zagrożenia
Strażacy będą podejmować interwencje w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego, szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, w budynkach użyteczności publicznej oraz placówkach oświatowych. W pozostałych przypadkach odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy, zgodnie z art. 61 ustawy "Prawo budowlane".
Straż Pożarna apeluje o rozsądek i nieprzekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takie zagrożenie nie występuje. Nieuzasadnione zgłoszenia mogą powodować opóźnienia w dotarciu do prawdziwych sytuacji kryzysowych, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. W takich przypadkach strażacy będą zobowiązani do zabezpieczenia terenu działań, ewakuacji osób z obiektu oraz przekazania terenu właścicielowi z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu.
Właściwe instytucje do likwidacji gniazd
Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji - przypomina mikołowska Straż Pożarna.