Wiadomości z Mikołowa

Uczniowie SP nr 10 ze Złotym Grantem w ogólnopolskim konkursie Projektanci Edukacji

  • Dodano: 2023-05-31 10:45

Projekt opracowany przez nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Mikołowie jest jednym z sześciu nagrodzonych Złotym Grantem w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu Projektanci Edukacji. Od pomysłu do projektu, organizowanego przez największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Laureaci otrzymają granty finansowe w wysokości 3000 zł, wspierające realizację dalszych prac.  

Projekt Puk, puk. Kto tam? Depresja. Biblioterapia - kojąca moc książki skierowany był do uczniów klas 1-3, którzy wkraczając w nowy świat, przynoszą nie tylko tornister pełen nowych książek i ładny, kolorowy piórnik, ale często także bagaż zmartwień i stresu. Pomysł polegał na skorzystaniu z zasobów terapeutycznych zawartych w literaturze dziecięcej, tak aby poprzez bezpieczny świat bajek oraz ich bohaterów, nauczyć dzieci mówić o emocjach i sobie z nimi radzić.

- Codzienna praca z młodymi ludźmi pokazuje, jak wielka jest potrzeba rozmawiania o emocjach, ale również budowania pozytywnych sposobów radzenia sobie z nimi. W tym projekcie wyjątkowe jest dla mnie to, że już na początku drogi szkolnej uczniowie otrzymują pakiet odpowiednich narzędzi. Tak powinna wyglądać szkoła przyszłości! - komentuje Joanna Krzemińska, jurorka konkursu Projektanci edukacji.

Złoty Grant dla Szkoły Podstawowej nr 10 w Mikołowie

Dzięki projektowi najmłodsi uczniowie zrozumieli, że są akceptowani. W szkole zbudowano bezpieczną atmosferę, która sprzyjała dzieciom w trudach dnia codziennego, a ich osobiste problemy nie były bagatelizowane. Dzieci nauczyły się mówić o troskach, o lękach i nauczyły się prosić o pomoc, choć to bardzo trudne nawet dla nas dorosłych.

- Szczególnie ważne stały się dla mnie słowa jednego z uczniów, który po kolejnych zajęciach biblioterapeutycznych zapytał: „Zrobi pani takie zajęcia o stresie?”, „A takie byłyby Ci potrzebne?” - zagadnęłam. W odpowiedzi usłyszałam: „Tak! Dzisiaj mamy kartkówkę z angielskiego i tak się bardzo stresuję!”. Uczeń napisał kartkówkę bezbłędnie, ale ja od tego ucznia dostałam coś cenniejszego: upewnienie, że to co proponuję ma sens, że zajęcia biblioterapeutyczne są dzieciom potrzebne, że dzięki nim nie tylko zaczynają rozumieć i mówić o tym co czują, ale też szukają pomocy, a proponowane strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami wykorzystują w życiu. To mały sukces projektowy i świadomość, że objęty kierunek jest właściwy - opowiada koordynatorka projektu nauczycielka Katarzyna Andreyka-Wilk.

Śląsk może pochwalić się aż dwoma zwycięskimi zespołami!

Drugi projekt nagrodzony Złotym Grantem w konkursie “Projektanci edukacji” to Breath Detect Vest - projekt realizowany przez uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Uczniowie opracowali prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt. Urządzenie to, w przeciwieństwie do istniejących na rynku monitorów oddechu, ma być niedrogie, wygodne dla dziecka, bez ryzyka odpięcia się lub zsunięcia podczas snu i mobilne - możliwe do przenoszenia razem z dzieckiem.

Pomysły uczniów z województwa śląskiego znalazły się wśród 41 projektów nagrodzonych w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”, przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 502 szkół. Łączna pula nagród finansowych w konkursie wynosi 84.000 zł.

Więcej o wszystkich projektach, które zdobyły nagrody jury można przeczytać na stronie konkursowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również