Wiadomości z Mikołowa

Tymczasowo aresztowani za wyłudzenie opału o wartości ponad 300 tysięcy złotych!

  • Dodano: 2023-12-07 13:30

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z mikołowskiej komendy, przy współpracy z kryminalnymi z województwa warmińsko-mazurskiego, zatrzymali 4 mężczyzn podejrzanych o oszustwo na szkodę firm handlujących opałem. Czterej mieszkańcy Biskupca i okolic mieli uczestniczyć w procederze wyłudzenia ekogroszku i pelletu o łącznej wartości ponad 300 tysięcy złotych. Na wniosek śledczych wobec całej czwórki sąd zastosował tymczasowy areszt.

Oszuści wyłudzili ponad 300 tysięcy złotych w opałowym przestępstwie

Policjanci z Mikołowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 4 mieszkańców Biskupca i okolic w wieku od 21 do 31 lat. Mężczyźni są podejrzani o udział w oszustwie na szkodę dwóch firm zajmujących się sprzedażą opału.

Według ustaleń śledczych, 15 listopada przedsiębiorstwo z Mysłowic otrzymało zamówienie na 200 ton ekogroszku. Potężny transport miał trafić do województwa warmińsko-mazurskiego. Następnego dnia 4 ciężarówki z opałem wyruszyły ze Śląska. W tym czasie sprzedawca otrzymał od zamawiającego potwierdzenie przelewu płatności - ponad 220 tysięcy złotych. Jak się później okazało, dokument został sfałszowany. Ponadto zamawiający w ostatnim momencie zmienił adres dostawy i towar został rozładowany pod innym niż wskazany w umowie adresem. Ustalenia mikołowskich śledczych oraz natychmiastowe działania, przy współpracy z policjantami z Komisariatu Policji w Biskupcu, doprowadziły do zatrzymania pierwszego z czwórki mężczyzn podejrzanych o udział w przestępstwie. Policjanci przejęli również 80 ton węgla, które dotarło na północ kraju jedną z ciężarówek.

W trakcie wykonywanych na terenie Biskupca czynności policjanci ustalili, że tydzień wcześniej do firmy handlującej opałem z terenu województwa pomorskiego, trafiło zamówienie na 60 ton pelletu, a adres dostawy był dokładnie ten sam, co w przypadku ekogroszku. Jak się okazało, cały proces wyłudzenia opału był identyczny, w tym sfałszowane potwierdzenie zapłaty. Łączne straty obu firm sięgnęły kwoty ponad 300 tysięcy złotych.

Wkrótce doszło do kolejnych zatrzymań. Jak wynika z zebranego w toku śledztwa materiału dowodowego, czterej zatrzymani to znajomi, a cała akcja była przez nich dokładnie zaplanowana. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa, do których częściowo się przyznali. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Mikołowie oraz Policji, podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wodzu

    80 ton jedną ciężarówką???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również