Już za kilka dni Wielka Sobota, a to oznacza tradycyjne święcenie pokarmów. Jak co roku, mikołowskie parafie zapraszają wiernych. O której godzinie udać się z koszyczkiem do kościoła?
Wielka Sobota dla większości katolików jest jednym z kilka najważniejszych dni w całym kalendarzu liturgicznym. To czas ciszy, zadumy nad życiem i męczeńską śmiercią Chrystusa, a także momentem na adorację Najświętszego Sakramentu i odwiedziny przy Grobie Pańskim.
W Wielką Sobotę nie usłyszymy też kościelnych dzwonów, gdyż w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Jezusa nie odbywają się msze święte i to jedyny taki dzień w roku.
U większości rodzin katolików przygotowanie święconki należy do tradycji, której nie sposób zapomnieć czy pominąć. Jak co roku każda z parafii w Mikołowie i sołectwach zaprasza na tradycyjne błogosławienie pokarmów. W jakich godzinach można pójść do kościoła z koszyczkiem?
Święcenie pokarmów w kościołach w Mikołowie. O której iść z koszyczkiem?
- Bazylika św. Wojciecha - poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny – co godzinę od 10.00 – 16.00
- Parafia NMP Matki Zbawiciela (Salwatorianie) - błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny – co godzinę od 9.00 do 15.00
- Parafia świętego Antoniego z Padwy (Reta) – poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w godzinach 10.00, 12.00 i 14.45
- Parafia św. Wawrzyńca (Mokre) – pierwsze święcenie pokarmów po Ciemnej Jutrzni o godzinie 8.00, kolejne o 11.00, 12.00 i 14.00
- Parafia św. Urbana (Kamionka) – święcenie pokarmów co godzinę od 13.00 do 17.00
- Parafia św. Mikołaja (Bujaków) - święcenie pokarmów na stół wielkanocny połączone z adoracją przy Bożym Grobie o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 oraz 14.00
- Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej (Śmiłowice) – święcenie pokarmów w godzinach 10.00, 11.00, 12.00
- Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła (Paniowy) – święcenie pokarmów o 10.00, 12.00 i 15.00
Zanim udamy się do kościoła z bogato przystrojonym koszyczkiem wpierw musimy go przygotować. W każdym domu praktykuje się inne tradycje, jednak warto wiedzieć, co w święconce musi znaleźć się obowiązkowo. Tu z pomocą przychodzi portal Deon.pl, który przedstawia dziesięć produktów niezbędnych w przygotowywaniu koszyczka wielkanocnego.
W wiklinowym koszyku – oprócz jajek: symbolu życia i Zmartwychwstania Jezusa – musi się znaleźć również chleb (symbol ciała Chrystusa i wydarzeń Wielkiego Czwartku, w tym Ostatniej Wieczerzy), a także baranek (oznacza Chrystusa prowadzonego na śmierć, umierającego za człowieka), sól, mięso i wędliny, chrzan, ciasto, ser, pieprz i woda.