Do 86-letniej mieszkanki powiatu mikołowskiego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Policji. Oszust poinformował kobietę, że trwa policyjna akcja eliminacji fałszywych pieniędzy. Podczas rozmowy nakłonił seniorkę do spakowania wszystkich oszczędności do torby i wyrzucenia ich przez okno. W ten sposób kobieta straciła 42 tysiące złotych.
Seniorka straciła 42 tysiące złotych
Oszuści wykorzystują zaufanie, łatwowierność i dobroć seniorów, by osiągnąć swój cel. W takich przypadkach najważniejsza jest świadomość i ograniczone zaufanie do rozmówców. Jak podkreślają funkcjonariusze, Policja nigdy nie angażuje cywilów w swoje działania ani nie żąda przekazania pieniędzy w jakiejkolwiek formie.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie po raz kolejny apelują o ostrożność:
- Policja nigdy nie przyjmuje pieniędzy ani nie prosi o ich przekazywanie obcym osobom.
- Funkcjonariusze nie dzwonią z pytaniami o oszczędności, numery kont czy hasła.
- Każda prośba o pieniądze przez telefon powinna wzbudzić podejrzenia – w takich sytuacjach należy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Rozmawiajmy z seniorami o zagrożeniach wynikających z działań oszustów. Świadomość może uchronić przed stratami finansowymi i emocjonalnymi.
Jak zgłosić podejrzaną sytuację?
Jeżeli ktoś prosi o pieniądze lub oferuje pomoc w przechowaniu oszczędności, natychmiast skontaktuj się z Policją pod numerem 112.