Wiadomości z Mikołowa

Samochód nauki jazdy dla uczniów ZST

  • Dodano: 2022-05-27 07:00, aktualizacja: 2022-05-26 23:23

Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie wzbogacił się o fabrycznie nowy samochód do nauki jazdy marki Hyundai i20 o wartości 76 444,50 zł. Jego prezentacja odbyła się 26 maja.

Tego samego dnia przecięto wstęgę otwierając w ten sposób nowy plac manewrowy na terenie warsztatów szkolnych. Dokonali tego obecni na uroczystości: Starosta Mikołowski Mirosław Duży, członkini Zarządu Powiatu Grażyna Nazar, skarbnik Danuta Bywalec, naczelnik wydziału Edukacji Kultury i Sportu Iwona Smorz, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem i Zamówień Publicznych Grażyna Sarnes, Elżbieta Jabłońska dyrektor ZST oraz przedstawiciel rady rodziców.

Prezentacja samochodu

Świadkami byli nauczyciele i uczniowie ZST, którzy będą korzystać zarówno z wyremontowanego placu manewrowego jak i nowego auta.

Rundę honorowa wraz z instruktorem odbył jeden z uczniów, zaś zaproszeni na prezentację zobaczyli również pracownię, w której uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną przygotowującą do egzaminu na prawo jazdy. Dzięki temu szkoła gwarantuje im nieodpłatne odbycie kursu, zaś po stronie uczniów jest sfinansowanie i oczywiście zdanie samego egzaminu, co jest możliwe po osiągnięciu pełnoletności .

Podstawa programowa w zawodach samochodowych zobowiązuje szkoły do przygotowania uczniów do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B. Duża liczba uczniów e w ZST w tych klasach zrodziła potrzebę zorganizowania ośrodka szkoleniowego przy szkole, który poza zajęciami teoretycznymi oferować będzie samochód do nauki jazdy.

– Z tej oferty może skorzystać młodzież ucząca się w ZST w zawodach Technik pojazdów samochodowych oraz Mechanik pojazdów samochodowych i Elektromechanik pojazdów samochodowych. Posiadanie prawa jazdy jest to również wymóg stawiany przez pracodawców chcących zatrudnić absolwentów tych kierunków – wyjaśnia kierownik warsztatów szkolnych Krzysztof Król.

Do tej pory dwóch pełnoletnich uczniów tej szkoły skorzystało z nieodpłatnego kursu i zdało egzamin, zaś w tym roku szkolnym z kursu skorzysta ponad 40 uczniów. Jazdy przyszli kierowcy z ZST odbywają z  nauczycielami tej szkoły, którzy posiadają uprawnienia instruktorów nauki jazdy.

Zakup samochód do nauki jazdy został zrealizowany w ramach projektu „Efektywne Funkcjonalne Szkoły II – Program Rozwoju Szkół Zawodowych i Technicznych Powiatu Mikołowskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.