Wiadomości z Mikołowa

Rodzice zapłacą więcej za wyżywienie w żłobkach i klubach dla dzieci? Jest projekt uchwały

  • Dodano: 2022-09-19 12:00

Już pod koniec września radni zdecydują o zmianach w opłatach za pobyt dzieci w żłobkach i przedszkolach. Nowością jest znaczące podniesienie stawek za wyżywienie.

Wkrótce należy spodziewać się zmian w kosztach, jakie ponoszą rodzice, których dzieci uczęszczają do utworzonych i finansowanych przez Mikołów żłobków i klubów dziecięcych. Choć miesięczna opłatę za pobyt dziecka w placówkach nie zmieni się w stosunku do obecnej – wciąż będzie wynosić 240 złotych to znacząca podwyżka dotyczy stawek za wyżywienie dzieci.

O ile więcej trzeba będzie zapłacić za codzienne posiłki? Zgodnie z treścią nowego projektu uchwały, która po ewentualnym przyjęciu przez radnych wejdzie w życie 1 listopada 2022 stawka za dzienne wyżywienie będzie wynosić 14 złotych, a nie jak dotychczas 7 złotych. Skąd bierze się wynosząca 100 procent podwyżka?

Rodzice zapłacą dwa razy więcej za wyżywienie dzieci w żłobkach i klubach malucha

Podwyższenie opłaty za wyżywienie wymusza sytuacja rynkowa związana z utrzymującym się wzrostem cen artykułów spożywczych, paliwa, energii, ogrzewania, wody, wywozu nieczystości, artykułów gospodarczych oraz środków czystości wynikających z rygorystycznych wymagań przepisów sanepidowskich. Sytuacja ta wpływa bezpośrednio na wzrost kosztów zakupu i produkcji posiłków. Prawidłowo zbilansowana dieta dla dzieci do 3 roku życia, musi zawierać kluczowe składniki potrzebne w prawidłowym rozwoju dziecka.
Do 3 roku życia u dzieci wyrabiają się preferencje smakowe, dlatego najlepszym wyborem jest żywność naturalna, świeża, pełnowartościowa dedykowana małym dzieciom. Konieczność zapewnienia wysokiej jakości wyżywienia, dostosowanie diet eliminacyjnych dla dzieci u których stwierdzono alergie pokarmowe, wymaga zwiększonych nakładów finansowych – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zmianę w wysokości opłat zgłosił burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula. Co ważne, nie zmieni się opłata za wydłużony czas opieki nad dzieckiem powyżej 10 godzin dziennie i będzie wynosić jak do tej pory – 21 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.

Radni Rady Miejskiej Mikołowa podejmą decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji, która odbędzie się 27 września 2022.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również