Wiadomości z Mikołowa

Pumptrack na Grażyńskiego już gotowy

  • Dodano: 2018-10-26 19:15

Kolejny projekt Budżetu Obywatelskiego doczekał się realizacji. Gotowy rezultat będziemy mogli podziwiać już w sobotę, 27 września.

Wykonanie toru do jazdy na rowerze (pumptrack) składająego się z toru do jazdy na rowerze, rolkach lub deskorolce o długości ponad 150 metrów kwadratowych, obszar ok. 1000 m2. plac odpoczynku, ławki, stojak na 6 rowerów, tablica informacyjna zawierająca regulamin, kosz na śmieci – oto zwycięski projekt w III. edycji Budżetu Obywatelskiego, który po wielu miesiącach oczekiwania został zrealizowany na Osiedlu Słowackiego.

Projekt ma na celu promocję zdrowego trybu życia i kultury fizycznej. Tor rowerowy stanowi zdrowy azyl dla lokalnych społeczności. Angażuje cale rodziny, ułatwia zacieranie różnic międzypokoleniowych oraz sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych. Może się stać areną sportową umożliwiającą organizację imprez rowerowych. Skupia społeczność rowerową w jednym miejscu – tak argumentował projekt budowy pumptracka Wojciech Gorol, pomysłodawca i właściciel MTB Silesian Academy.

Wielu mieszkańców postanowiło dać szansę idei w głosowaniu i mimo tego, że projekt nie wygrał w III. edycji BO wśród projektów ogólnomiejskich, to mikołowskie władze postanowiły pochylić się nad zapotrzebowaniem mikołowian na podobne obiekty służące aktywności fizycznej. Rozmiar toru to ok. 213 mb szlaku jezdnego z wydzieleniem i podziałem na tor „A” – z przeznaczeniem do korzystania dla dzieci o długości ok. 50 mb toru jezdnego i tor „B” – z przeznaczeniem do korzystania dla młodzieży i osób uprawiających sporty rowerowe na wyższym poziomie zaawansowania, niezależnie od wieku o długości ok. 163 mb toru.

Na finał musieliśmy czekać kilka miesięcy, a projekt wykonała firma VELO PROJEKT Sp.zo.o. z Białegostoku za kwotę 281 900 złotych (czyli o blisko 100 tysięcy złotych więcej niż suma deklarowana w dokumentacji złożonej do Budżetu Obywatelskiego).

 

Pumptrack – ze względu na warunki atmosferyczne – zostanie oficjalnie otwarty dopiero na wiosnę, jednak w sobotę, 27 października o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość związana z udostępnieniem toru do korzystania. W tym miejscu odbędą się również otwarte warsztaty z jazdy po pumptracku z instruktorami Silesian MTB Academy i pokazy jazdy. Na wydarzenie zapraszają władze Mikołowa i MOSiR Mikołów.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również