Wiadomości z Mikołowa

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców w Mikołowie

  • Dodano: 2022-10-10 06:30, aktualizacja: 2022-10-09 20:47

Policjanci drogówki z Mikołowa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach połączyli swoje siły, przy wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego.

Kontrola na szerszą skalę

W czwartek około 8.00 na drogach powiatu mikołowskiego pojawił się policyjny dron. Działania prowadzone były na mikołowskich odcinkach DK 81 oraz DK 44. Po kilkugodzinnej obserwacji ruchu w wybranych punktach mundurowi zauważyli wciąż występujące błędy w zachowaniach kierujących. U niektórych wynikały one z braku wiedzy, u innych były przejawem ignorowania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W momencie, gdy operator drona zauważył wykroczenie, natychmiast informacja ta trafiała do patrolu policjantów ruchu drogowego, który kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywał wskazany pojazd i wyciągał konsekwencje wobec kierowcy. Stróże prawa odnotowali łącznie 18 wykroczeń, z czego aż 11 to wyprzedzanie pojazdu na oznakowanym przejściu dla pieszych. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, obowiązujący od początku tego roku nowy taryfikator wprowadził zwiększone stawki mandatów za najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Aktualnie za wyprzedzanie na pasach, bądź bezpośrednio przed nimi, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych. Taka sama wysokość grzywny jest przewidziana w przypadku omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jak również naruszenia zakazu jazdy wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych.

Działania z wykorzystaniem drona będą przeprowadzane regularnie.

Po raz kolejny apelujemy do pieszych i zmotoryzowanych użytkowników dróg o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Korzystający z dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to oni sami są odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby! - czytamy na stronie KPP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również