Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Plac w centrum Mikołowa straszy mieszkańców. Kiedy rewitalizacja? [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2019-08-09 08:30, aktualizacja: 2019-08-09 09:05

Skwer między Hotelem PiK a Placem 750-lecia powinien być wizytówką miasta, a jednak wciąż jest powodem do wstydu. Co z estetyką centrum Mikołowa?

Spory fragment ubitej ziemi z nielicznymi skrawkami trawy i wydeptanymi przez mieszkańców chodnikami, kilka drzew i usypane kamieniami podejście na parking Galerii PiK. Tak od lat wygląda jeden z głównych skwerów w Mikołowie, położony między hotelem a Placem 750-lecia. Miejsce, które z racji swojej lokalizacji powinno być wizytówką miasta straszy nie tylko samych mikołowian, ale również wjeżdżających do miasta kierowców.

Mam wrażenie, że władze miasta nasadziły drzewa wzdłuż tego placu, żeby go zasłonić. Wstyd! Żeby centrum Mikołowa tak wyglądało? – oburza się Gerard, mieszkaniec bloku przy ul. Karola Miarki w bezpośrednim sąsiedztwie Placu 750-lecia.

Nie da się ukryć, że gęstość poczynionych w 2017 roku nasadzeń drzew, które znalazły tu swoje miejsce jako jedne z 40 tys. sadzonek w ramach uczczenia 800 lat Mikołowa wzbudza kontrowersje. Drzewa posadzone są tak blisko siebie, że przy dalszym wzroście szczelnie zasłonią widok na skwer.

To są drzewa, a nie żywopłot? Zatem można tylko zawołać: ratunku...! Jeśli ktoś przespacerował się po tej okolicy to zrozumie. Przecież posadzono je o wiele za blisko siebie. Grabów posadzono tam nie kilka, lecz kilkadziesiąt – komentuje Ewa, nasza czytelniczka.

To jednak nie jedyny problem. Po (jak poinformował nas rzecznik UM Mikołów, Tomasz Rogula) należącej w większości do miasta działce,  swobodnie poruszają się korzystający z pobliskich sklepów i punktów usługowych mikołowianie. W ten sposób wydreptanych zostało kilka ścieżek-skrótów. Podczas deszczowych dni ziemia zamienia się w grząskie mokradła, zimą zamarza, co bywa niebezpieczne dla pieszych, szczególnie osób starszych. O stromym podejściu na parking hotelu PiK trudno nawet mówić – poruszanie się po nim wymaga dobrego zmysłu równowagi i wyjątkowo płaskiego obuwia, o czym niejednokrotnie przekonują się panie, w tym autorka niniejszego tekstu.

ortomapa plac 750lecia

fot. Teren zaznaczony kolorem różowym należy do miasta

Sposób użytkowania terenu przez mieszkańców Mikołowa świadczy o zapotrzebowaniu na zagospodarowanie tej przestrzeni na reprezentacyjny dla miasta skwer. 

Nie rozumiem, dlaczego Urząd nie zadba o estetykę tego miejsca. Wystarczy wytyczyć i wybrukować ścieżki dla mieszkańców, postawić kilka ławek, kwietniki albo pergole, może mini fontanna lub zegar słoneczny? Opcji jest sporo. Seniorzy chętnie odpoczną w przerwie zakupów, mamy z dziećmi nie będą miały problemu z jazdą wózkiem. Nie trzeba nawet wycinać rosnących tu drzew, wystarczy wkomponować je odpowiednio w projekt. I zagospodarować schody – zastanawia się Jacek, pracujący w Mikołowie tyszanin.

Pomysł jest interesujący i z pewnością znajdzie uznanie wśród mieszkańców miasta. Jak jednak na tę sprawę zapatruje się samorząd Mikołowa? Okazuje się, że główny problem to własność gruntów, szczególnie pas ziemi wzdłuż hotelu PiK (chodzi o dziki parking).

Największa trudność to sprawa własności gruntów, która ciągnie się od długiego czasu i właśnie to nie pozwala ruszyć do przodu, by zrealizować pomysły planowane od wielu kadencji. Aby wdrożyć podobną inwestycję musi najpierw dojść do zamian gruntów. 

W planach jest przejście, które planujemy przeprowadzić poprzez należącą do miasta kamienicę obok Malowanej Kawy. Docelowo UM zamierza wykupić kamienicę, w której znajduje się ten lokal, aby przebić się na drugą stronę. Wtedy zacznie powstawać docelowy pomysł przejścia z rynku do nowego kwartału miasta, który zacznie tam powstawać z ładną aleją spacerową, z drzewami, nowymi kamienicami i sklepami.

Mamy również projekt reorganizacji ronda 750-lecia. Póki nie uda się zapoczątkować tym zmian poprzez zamianę gruntów to niestety musimy czekać na dobrą wolę i chęci prywatnego właściciela terenu – komentuje Stanisław Piechula.

Nasza redakcja będzie przyglądać się tej sprawie. Was również drażni estetyka centrum miasta? Podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach!

Galeria zdjęć

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • mm

  od lat Mikołów zwyczajnie brzydnie.Stał się miastem bez wizji i miastem straconych szans .Rynek zaczyna umierać ,że nie wspomnę ,że jest coraz brzydszy .W mieście coś się wyremontuje ale nie jest to kompleksowe tylko takie skakanie,tu trochę ,tam trochę ...ciekaw jestem centrum przesiadkowego ,póki co niewiele widać.Czy dworzec autobusowy tez zostanie przebudowany ? czy wiadukt przy wjezdzie do CENTRUM ( UL.PRUSA) przestanie kiedyś straszyć ?Czy budki,budeczki,kioski i inne brzydkie budyneczki w końcu znikną ? czy jest jakas wspólna wizja okolic dworca ? czy Mikołów próbował kupić/PRZEJĄĆ dworzec PKP ?Miasto Mikołów brzydnie i trzeba to powstrzymać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Mikolowianin

  I debile z policji problemy robią

 • Adam w.

  Nie macie większych problemów? ☹️

 • Filip

  Ten dziki parking to jest jakieś nieporozumienie. Niby dziki a kto tam szlakę wysypał ? Miasto pozwala na taką dzikość niestety.Tak pet okazji chciałem zapytać czy można poruszyć temat reklam wielkoformatowych ?

 • Filip

  Ten dziki parking to jest jakieś nieporozumienie. Niby dziki a kto tam szlakę wysypał ? Miasto pozwala na taką dzikość niestety.Tak pet okazji chciałem zapytać czy można poruszyć temat reklam wielkoformatowych ?

 • Uprzejma

  Mozna by było zrobić tam jakiś skwer dla przechodniów albo parking...

 • Jorguś

  Myślę że sprawa estetyki centrum miasa to sprawa drugorzędna. Ważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO wszystkich mieszkańców. PAN burmistrz od lat dba o estetykę Rynku trwoniąc w ten sposób pieniądze a w sołectwach walą się mosty, mieszkańcy chodzą po jezdniach z braku chodników a konary uschłych drzew spadają na jadące samochody. A niech tam sobie na skwerze nawet pokrzywy rosną, byle mieszkańcy Mikołowa czuli się bezpieczni...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.