Policjanci mikołowskiej drogówki każdego dnia prowadzą kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami.
Jak się okazuje, mimo licznych apeli policji oraz regularnie przekazywanych informacji dotyczących zdarzeń drogowych z udziałem pijanych osób, tych na podwójnym gazie wciąż nie brakuje. Tylko od 1 stycznia br., mundurowi z Mikołowa zatrzymali 6 osób, które wsiadły za kółko pod znacznym wpływem alkoholu.
Rok 2020 dopiero co się zaczął, a w policyjnych statystykach odnotowano już 6 osób, które po terenie powiatu mikołowskiego poruszały się w stanie nietrzeźwości. Dziś rano o godzinie 06:33 w Mikołowie na ulicy Staropodleskiej patrol drogówki zatrzymał 55-latka z Katowic, który kierował samochodem osobowym mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Z kolei wczoraj zatrzymanych zostało aż 3 kierujących, których wyniki badań wskazały od 0,5 do 0,7 promila alkoholu.
Przypominamy, iż kary dla pijanych kierowców podzielić można na dwie kategorie:
- stan po spożyciu alkoholu uznawany jako wykroczenie. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 - 0,5 promila. Za to przewinienie grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Nietrzeźwy kierujący może się spodziewać również punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy na co najmniej 14 dni.
- stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jest traktowany jak przestępstwo. Zagrożony karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i odebraniem prawa jazdy a w wyjątkowych sytuacjach także dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.
PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.