Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Patrz na drogę, nie w telefon!

  • Dodano: 2018-11-29 10:00

Policjanci z Mikołowa w ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym apelują nie tylko do kierowców, aby podczas jazdy parzyli na drogę, a nie w ekran telefonu, ale także do pieszych.

Korzystanie z telefonu komórkowego zwłaszcza, kiedy chcemy przejść na drugą stronę jezdni może być dla pieszych bardzo niebezpieczne. Nie skupiamy się na tym, żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, tylko koncentrujemy się na telefonie.

W obowiązujących przepisach dla kierujących za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przewidziany jest mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych, natomiast pieszy tym przepisom nie podlega. Jednak coraz częściej obserwujemy na drodze pieszego, który wchodzi na jezdnię rozmawiając przez telefon lub pisząc smsa. Taka osoba nie jest czasami w stanie określić na jakim świetle przeszła lub jak pokonała ten odcinek drogi.

Każdy z nas pewnie nie raz był świadkiem sytuacji, jak ktoś zapatrzony w ekran telefonu prawie wchodzi na szklane drzwi sklepu lub słup latarni ulicznej. Sytuacja może wydawać się zabawna, chociaż w momencie kiedy taka osoba weszłaby bezpośrednio pod jadący pojazd, mogłoby to skończyć się dla niej tragicznie. Skupiając jedynie swoją uwagę na telefonie nie jesteśmy w stanie odpowiednio kontrolować tego, co się dzieje na drodze.

Mikołowscy policjanci zachęcają i apelują do pieszych, aby w momencie przejścia przez jezdnię odłożyli telefon, wyjęli słuchawki z uszu i skupili się na drodze, żeby bezpiecznie dojść do celu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.