Wiadomości z Mikołowa

Odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa

  • Dodano: 2021-09-09 09:30

Informacja dotyczącą sytuacji sanitarnej w powiecie, kwestie bezpieczeństwa publicznego, ochrona przeciwpożarowa oraz omówienie problemu związanego z wolno żyjącymi dzikimi zwierzętami to główne tematy poruszone w trakcie zorganizowanego 8 września w starostwie posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Mikołowskim.

W posiedzeniu uczestniczyli: starosta Mirosław Duży, komendanci KPP Mikołów Dariusz Klimczak i Andrzej Rudolf, komendant KP PSP Damian Krawczyk, Andrzej Drozdowski kierujący łaziską strażą miejską, reprezentujący Prokuraturę Rejonową Tomasz Rygiel, dyrektor tyskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Grzegorz Gołdynia, członkowie tej komisji w tym radni powiatowi Mirosława Lewicka i Adam Ficek, a także przedstawiciele Lasów Państwowych oraz pracownicy starostwa.

Posiedzenie komisji bezpieczeństwa

W pierwszej części posiedzenia omówiono sytuację sanitarną w powiecie mikołowskim.

– Od początku roku na terenie powiatu odnotowaliśmy 5613 zachorowań na covid. Obecnie sytuacja jest względnie dobra, ale w najbliższych miesiącach – październik i listopad, przewidujemy wzrost liczby zachorowań. Powrót do szkół oraz większa liczba osób przebywających w zamkniętych pomieszczenia będą czynnikami zwiększającymi ryzyko. Przy czym ponad 90 procent osób, które są w największym stopniu zagrożone zarażaniem, to osoby niezaszczepione, zaś stopień wyszczepienia w naszym kraju jest zły – zaznaczył Grzegorz Gołdynia, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach.

8 września spotkała się komisja bezpieczeństwa

Obecnie w izolacji w naszym powiecie przebywa siedem osób, zaś na kwarantannie jest 72 mieszkańców naszego powiatu. Kwestie bezpieczeństwa publicznego omówił komendant KPP Mikołów Dariusz Klimczak, który przyznał, że policjanci notowali w tym roku wzrost liczby wszczętych postępowa, jednak jest on porównywalny do lat 2018 i 2019.

Obrady komisji bezpieczeństwa w starostwie

– Za pierwsze osiem miesięcy tego roku wszczęto 1094 postępowania. Jest to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale mniej niż za pierwsze osiem miesięcy 2018 i 2019 roku. Jeśli chodzi o kategorię siedmiu przestępstw szczególnie uciążliwych dla obywateli, to odnotowano wzrost o 33 sprawy w porównaniu z 2020 rokiem do 243. W tym roku doszło do dziewięciu kradzieży aut, czyli takiej samej liczby jak w 2018 i 2019 roku. Za pierwsze osiem miesięcy ubiegłego roku skradziono siedem samochodów – przyznał.

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym omówi zastępca komendanta KPP Andrzej Rudolf, informując, iż w tym roku doszło do tej pory do 89 zdarzeń drogowych, w tym 28 wypadków drogowych, jedna osoba poniosła śmierć.

– Jeśli chodzi o poszkodowanych pieszych, to mieliśmy cztery  takie przypadki, w tym do dwóch doszło na przejściu dla pieszych – mówił zastępca komendanta KPP Mikołów.

Ponad tysiąc interwencji odnotowali w ciągi ośmiu miesięcy tego roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie. Jak mówi komendant Damian Krawczyk, spadła liczba pożarów o około 30 przypadków, doszło jednak do dwóch tragicznych w skutkach zdarzeń. W jednym, który miał miejsce w Mikołowie, zginęła jedna osoba, w Orzeszu w pożarze życie straciły trzy osoby.

Ostatnim zagadnieniem omówionym przez członków tego gremium była kwesta dzików i wniosków o odstrzał tych zwierząt zgłaszanych przez mieszkańców naszego powiatu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również