Wiadomości z Mikołowa

O współczesnym niewolnictwie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie

  • Dodano: 2023-06-09 07:00, aktualizacja: 2023-06-09 07:18

We wtorek w jednej z mikołowskich szkół średnich odbyło się spotkanie policyjnego profilaktyka z uczniami klas I-III. Mundurowy omówił temat handlu ludźmi: kiedy oferta pracy może być oszustwem, jak unikać zagrożeń, jak przygotować się do wyjazdu i gdzie szukać pomocy?

O problemie jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko w okresie wakacji czy urlopów. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc. Policyjny profilaktyk mł.asp. Artur Ceran porusza ten temat z najstarszymi uczniami szkół średnich zwłaszcza w okresie zbliżających się wakacji. We wtorek 6 czerwca rozmawiał z młodzieżą klas I-III I Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie.

O współczesnym niewolnictwie z uczniami I LO w Mikołowie

Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, kradzież tożsamości.

Według  Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Dlatego tak ważna w tym zakresie jest edukacja. Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Karą za to przestępstwo jest pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 3, maksymalny jej  wymiar to lat 15. Także przygotowanie do tego przestępstwa jest karalne.

Mł.asp. Ceran zachęcał uczniów do zapoznania się z informacjami o tematyce na stronie internetowej Portal o Przeciwdziałaniu Handlowi Ludźmi.

spotkanie z młodzieżą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również