Wiadomości z Mikołowa

Na drogach dojazdowych do Mikołowa mają stanąć nowe witacze

 • Dodano: 2019-08-27 08:15, aktualizacja: 2019-08-27 08:44

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta pojawił się pomysł stworzenia nowych witaczy w Mikołowie. 

Jednym z powodów zwołania nadzwyczajnej sesji RM w sierpniu było m.in. zabezpieczenie środków finansowych z budżetu miasta na ten cel. 

Czym jest witacz? To znak ustawiany przy wjeździe do miejscowości lub regionu w celu powitania przyjezdnych. Witacze można spotkać najczęściej przy granicy jednostki podziału administracyjnego (gmin, powiatów, województw, a w dużych ośrodkach miejskich również dzielnic) czy państwa. 

Na tego typu znakach umieszczane są hasła reklamowe, herb, logo, informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych, liczbie mieszkańców i miastach partnerskich. Często witacze są projektowane przez lokalnych artystów i mogą przybierać formę rzeźb czy drewnianych płaskorzeźb (szczególnie popularne są w miejscowościach górskich).

Temat witaczy wypłynął już w 2017 roku. Znaczna większość słupków zniknęła, gdyż nie było możliwości ich wyremontowania, były brzydkie i zostały usunięte. Radni w poprzedniej kadencji wielokrotnie zwracali uwagę na estetykę witaczy. Rozpoczęliśmy uzyskiwanie zgód na ustawienie nowych słupów, jednak GDDKiA nie jest skora do wydania takiego pozwolenia – mówił na sesji wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel.

Z informacji przekazanych przez UM Mikołów, procedura udostępnienia pasa zieleni wzdłuż dróg krajowych może potrwać około rok. Zarząd Dróg Wojewódzkich po 9 miesiącach zgodził się na ustawienie nowych słupów witających podróżnych. Jak deklaruje rzecznik UM Mikołów, Tomasz Rogula miasto czeka na przedstawienie koncepcji graficznej witaczy.

To wizytówka miasta, której wprowadzenia oczekują mieszkańcy i radni – podsumował na sesji RM Mateusz Handel.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Adam

  a ja się pytam po jakiego grzyba nam to?Panie Burmistrzu asfalt na Solnej obiecany już 25 lat temu pan zrób!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • JJ

  To jest MATRIX burmistrz z radnymi odlecieli albo im coś dosypują do kawy te pomysły ostatnie jak po dopalaczach.

 • alojz

  we niymcach stojom witacze dlo przybyszów ze afryki i bliskiego wschodu...mono wygro budka ze gliwitz i chce przywitać gosci....takii to europejskie:)

 • Jorguś

  Po co nowe witacze jeśli każdy gość momentalnie się orientuje że wjechał do Mikołowa po stanie drogi jaka jest tuż za,, granicą"...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również