Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Yazaki redukuje załogę. Pracę ma stracić ponad 200 osób

  • Dodano: 2024-06-08 09:30

Jeden z największych pracodawców w Mikołowie firma Yazaki planuje zwolnienia pracowników. Z obecnie pracujących 267 ma pozostać jedynie 37, w większości to kadra zarządzająca Yazaki Automotive Products Poland. 

Pracę ma stracić ponad 200 osób

Odejścia w większości dotkną tych, którzy przepracowali w tej firmie więcej niż osiem lat. 

- Pracodawca zgodnie z przepisami dał nam 20 dni na podpisanie porozumienia, a zwolnienia mają ruszyć w lipcu. Negocjujemy warunki, domagając się, by odprawy były wyższe niż zapisane w kodeksie pracy i ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Rozmowy nie są łatwe, bowiem zarząd nie oferuje nic poza jednym dodatkowym wynagrodzeniem oraz kwotą 6500 zł. My od roku już jesteśmy w sporze zbiorowym w sprawie wysokości wynagrodzeń i odpraw dodatkowych, gdyby miało dojść do  kolejnych zwolnień – mówi Katarzyna Grabowska przewodnicząca NSZZ Solidarność w Yazaki.

Jak przyznaje, dyrekcja w żaden sposób nie informowała związku o planowanej redukcji, nie było to również wcześniej konsultowane z Europejską Radą Zakładową Yazaki. 

- Od dłuższego czasu obserwujemy działania koncernu na poziomie europejskim zmierzające  do redukcji zatrudnienia w działających na terenie Unii Europejskiej przedsiębiorstwach i przenoszenie produkcji m.in. do Egiptu czy na Ukrainę – mówi Katarzyna Grabowska

Grupa Yazaki jest największym, światowym producentem wiązek samochodowych, który w Polsce działa od marca 2002 roku.    

Strony nie doszły do porozumienia

Wczoraj, 7 czerwca odbyło się 3 spotkanie mediacyjne między zarządem firmy a zakładową Solidarnością - strony nie doszły do porozumienia. 

— Strony zbliżyły się w zakresie swoich stanowisk, w obszarze ponadustawowych rekompensat dla zwalnianych pracowników, jednak ostatecznie, niestety, nie doszły do porozumienia. W najbliższych dniach strony zdecydują co do dalszego toku postępowania – mówiła Maria Buszman odpowiedzialna za komunikację Yazaki Poland dla Dziennika Zachodniego.


Źródło: Redakcja /Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" / Dziennik Zachodni

Następna informacja

Komentarze (2)    dodaj »

  • Wesoły hanysek

    Spękania już powoli widać kolonialiści przenoszą biznesy do Azji budka idzie do Brukseli jak Buzek co rozmontowal polski przemysl

  • Mikołowianka

    Brawo koalicja ***** *** coraz więcej zamykanych zakładów super :( a to nie koniec dopiero oczy się otworzą w drugim półroczu !!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również