Wiadomości z Mikołowa

Mikołów świętuje 100-lecie Niepodległej Polski

  • Dodano: 2018-11-09 09:30

Gra miejska, wykłady historyczne, widowisko poetycko-muzyczne, jarmark św. Marcina – w najbliższy weekend czeka nas moc atrakcji związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Nasze miasto od wczoraj dołączyło do oficjalnych uroczystości związanych z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską Niepodległości. Wydarzenia dotyczące tego jubileuszu organizowane są przez miasto, jednostki kulturalne, ale także uczniów mikołowskich szkół. Wydarzenie, które otwarło obchody 11 Listopada to wykład historyka katowickiego IPN-u, dra Grzegorza Bębnika pt. Małe miasto, wielka historia. Mikołów w 1918 roku.

Już dziś czeka nas – powiązany ze świętem państwowym – Jarmark Świętomarciński. Na mikołowskim rynku na mieszkańców czekać będą prawdziwe dobrocie m.in. rogale z białym makiem, miody, wędliny i kiełbasy. Nie zabraknie także pięknego rękodzieła. O 17:00 pojawi się Święty Marcin, który zaprosi na koncerty w sali widowiskowej MDK.

Sobota to dzień wypełniony wydarzeniami już od rana. O 10:00 na mikołowskim rynku rozpocznie się specjalna edycja Gry Miejskiej. Metę zaplanowano w Miejskiej Placówce Muzealnej, gdzie odbędzie się spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi i pokaz filmu "Przerwany lot". Dla uczestników gry przewidziany ciepły posiłek – grochówka! W grze mogą brać trzyosobowe zespoły, maksymalnie 20 zespołów. Gra jest organizowana przez Hufiec ZHP Ziemi Mikołowskiej, Mikołowską Placówkę Muzealną oraz Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Mikołowie przy wsparciu finansowym Gminy Mikołów.

W tym samym czasie w Miejskiej Placówce Muzealnej odbędzie się Poranek Historyczny. Od 11:30 będziemy mogli uczestniczyć w prelekcjach grup rekonstrukcyjnych. O 12:15 Grupa Rekonstrukcji Historycznej SNAFU opowie o jednostkach armii USA z czasów II wojny światowej i Polonii w armii USA. Godzinę później Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Karpaty” przedstawi historię, wyposażenie i umundurowanie Polskich Sił Zbrojnych z okresu II wojny światowej. O 14:00 będzie można zobaczyć film „Przerwany lot” poświęconemu historii polskiego samolotu zestrzelonego w Bujakowie 1 września 1939 roku. Zainteresowani zyskają możliwość zwiedzania wystaw stałych i czasowych muzeum.

O 15:30 Stowarzyszenie Batut w ramach projektu "Jedno zdrowie, jedno bezpieczeństwo - inicjatywy obywatelskie na rzecz poprawy zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mikołowskiego" zaprasza do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Voccata. Dodatkowo zobaczyć będzie można wystawę prac plastycznych osób niepełnosprawnych pt.: "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr".

Główne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w niedzielę o godzinie 16:00 specjalną Mszą św. w Bazylice z udziałem chóru mieszanego „Gloria”. Później nastąpi przemarsz z orkiestrą dętą KWK „Bolesław Śmiały” na mikołowski rynek, złożenie kwiatów pod tablicami pamięci i oddanie hołdu. Tuż po uroczystościach w Miejskim Domu Kultury odbędzie się okolicznościowy koncert z udziałem wokalistów z Akademii Muzycznej w Katowicach, chóru mieszanego "Chopin" z Bujakowa, aktorów z grupy teatralnej "B-zduuura" i "B-zduuurka". Dla wszystkich poczęstunek - wojskowa grochówka.

Serdecznie zapraszam Państwa do wspólnych obchodów Święta Niepodległości. Wydarzeniami tego tygodnia w sposób szczególny podkreślamy wielką radość i szczęście z tego, że od 100 lat możemy cieszyć się wolnością i niepodległością. Niech nasz szeroki udział w przygotowanych dla Państwa różnych formach obchodów tego Święta będzie wykorzystany także jako lekcja historii i patriotyzmu dla dzieci i młodzieży – zaprasza burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Tydzień po oficjalnych obchodach Święta Niepodległości, w sobotę 17 listopada mikołowscy Wodniacy i uczniowie I LO im. Karola Miarki zapraszają na Wieczornicę. Od 16:00 do 20:00 przybyli goście wraz z licealistami będą śpiewać patriotyczne piosenki i wspominać historyczne wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości i utworzeniem II RP. Również w sobotę, o godzinie 17:00 na miłośników muzyki Chopina i Moniuszki czeka bezpłatny Koncert Muzyki Polskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpi sopranistka Iwona Karbowska przy akompaniamencie pianistki, Agnieszki Porzuczek. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Punkcie Ksero MBP.

Weźmiecie udział w wydarzeniach i obchodach Święta Niepodległości? Czekamy na komentarze!

Komentarze (2)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również