Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Kiedy udać się z koszyczkiem do kościoła?

  • Dodano: 2023-04-06 09:15

Wielka Sobota już za dwa dni. W tym czasie wielu z nas uda się na tradycyjne święcenie pokarmów. Jak co roku, mikołowskie parafie zapraszają wiernych. O której godzinie udać się ze święconką do kościoła?

Wielka Sobota jako ostatni dzień Triduum Paschalnego jest niezwykle ważnym czasem dla katolików i chrześcijan w roku liturgicznym. Podczas tego wyjątkowego dnia - w którym nie słychać kościelnych dzwonów - w ciszy i zadumie wierni mają szansę na kontemplację życia i męczeńskiej śmierci Chrystusa. Parafie zgodnie z tradycją zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu i do odwiedzin Grobu Pańskiego.

U większości rodzin katolików przygotowanie święconki należy do tradycji. Jak co roku każda z parafii w Mikołowie i sołectwach zaprasza na tradycyjne błogosławienie pokarmów. W jakich godzinach można pójść do kościoła z koszyczkiem?

Święcenie pokarmów w kościołach w Mikołowie. O której iść z koszyczkiem?

Co powinno znaleźć się w koszyku wielkanocnym?

W każdej rodzinie praktykuje się inne zwyczaje, często przekazywane pokoleniowo, jednak warto wiedzieć, co w święconce powinno znaleźć się zgodnie z tradycyjną symboliką. Wśród takich pokarmów – oprócz jajek (symbolu życia i Zmartwychwstania Jezusa) – w koszyczku umieszczamy również chleb (symbol ciała Chrystusa i Ostatniej Wieczerzy), a także baranka (oznacza Chrystusa prowadzonego na śmierć, umierającego za człowieka), sól (chroniącą przed zepsuciem), mięso i wędliny (symbolizują zdrowie i dostatek), chrzan, ciasto, ser, pieprz i woda (na pamiątkę Chrztu Świętego, obmywa z grzechów).

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również