Wiadomości z Mikołowa

Mikołów jak Indie. Będziemy mieć własne święto Holi!

  • Dodano: 2018-08-06 13:15

Tegoroczne Dni Mikołowa zapowiadają się naprawdę… barwnie. Centrum Krawczyka 21 dokłada swoją cegiełkę do organizacji Święta Miasta. Kolory eksplodują!

Mikołów dołącza do grona miast aglomeracji, w których regularnie odbywają się imprezy nawiązujące do tradycyjnego w kulturze hinduskiej Holi - święta radości i wiosny, obchodzonego przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (na przełomie lutego i marca). To święto obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata wśród Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Święto ma początek przy ognisku Holika, gdzie ludzie zbierają się żeby śpiewać i tańczyć. Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów, którego uczestnicy – podobnie jak w trakcie polskiego śmigusa-dyngusa – oblewają się wodą i obrzucają kolorowymi proszkami. Tradycją są również odwiedziny przyjaciół, rodziny, by dzielić się radością w trakcie wspólnego posiłku. Wierni przychodzą również do swoich wrogów, by wspólnie wybaczyć sobie błędy z przeszłości i zapomnieć o wzajemnie wyrządzonych krzywdach.

Choć przejęte przez zachodnią cywilizację święto pozbawione jest religijnego pierwiastka to zachowało podstawową wartość – ma łączyć uczestników, służyć dobrej zabawie i zawiązywaniu przyjaźni.

Centrum Krawczyka 21 w przeddzień Dni Mikołowa organizuje z udziałem inicjatywy Eksplozja Kolorów imprezę nawiązującą do tradycji Holi. Oprócz feerii barw dla małych i dużych mikołowian, dzieciaki będą mogły skorzystać z przygotowanej specjalnie strefy, w której czekać na nich będą dmuchańce Nibylandia, malowanie twarzy, zwierzątka z baloników, giga bańki mydlane, gry i zabawy, wata cukrowa i popcorn, a także atrakcje z Laserhouse.

Festiwal to festiwal – nie może zabraknąć także muzyki. Od 16:30 zagrają dla nas bez chwili na odpoczynek: ZOŚKA, SKORUP&JAZBROTHERS, WYRZUT KOLORÓW, NEENA, BIFF a imprezę zakończy po 22:00 set didżejski. Całą imprezę poprowadzi Michał Migała.

Będziecie? My na pewno! Rada od weteranów tego typu imprez  – ubierzcie się w coś, co nadaje się tylko do wyrzucenia. Proszki ciężko się spierają!

Organizatorzy mają dla Was konkurs. Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również