Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Koleje CPK w Mikołowie

 • Dodano: 2020-02-28 09:30

KOLEJE CPK w Mikołowie czyli Korytarze Kolejowych Inwestycji Towarzyszących rządowym planom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, które niszczą długoletnie i kosztowne inwestycje naszej Gminy i jej mieszkańców oraz chroniony i unikalny przyrodniczo charakteru tych terenów a w dodatku pomijają nasze istniejące linie kolejowe, dworzec i nowo budowane centrum przesiadkowe, których wykorzystanie i rozwijanie byłoby najlepszym kompromisem.

Szanowni Mieszkańcy,
w związku z ukazaniem się 10 lutego 2020r. informacji o pracach nad tworzeniem Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Rządowej Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego w tym Programu Kolejowego obejmującego przebiegi korytarzy kolejowych między innymi w Mikołowie dla szybkich kolei nie zatrzymujących się w naszej Gminie pomijając nasz dworzec i nowe centrum przesiadkowe dla całego powiatu, rozpoczynamy ten wątek i prowadzenie tego tematu zamieszczając kolejne chronologiczne informacje.

Mapka z proponowanymi przebiegami linii kolejowych.

Na tej stronie poniżej chronologicznie będziemy publikować wszelkie ważne i konkretne informacje, zaś do dyskusji w różnych wątkach tego tematu zapraszam na strony FB w tym między innymi na moją w tematycznych wpisach: https://www.facebook.com/BurmistrzPiechula/

18.02.2020.
Temat nowych linii kolejowych w Mikołowie mocno poruszył mieszkańców od chwili ukazania się informacji o konsultacjach społecznych. W dniu 17 lutego 2020r. odbyło się pierwsze spotkanie w Sołectwie Mokre zorganizowane przez Sołtysa Sławomira Fudala. Na spotkaniu Burmistrz Stanisław Piechula omówił temat i zaproponował wstępną treść opinii i protestu (uzupełniony o konstruktywne zebrane uwagi), który zostanie przekazany do CPK jako stanowisko Gminy. Ustalono zbieranie podpisów poparcia pod protestem i wykorzystanie jego treści przez mieszkańców w celu jak najszerszego składania uwag przez mieszkańców. Wszyscy mają się postarać, by informacja dotarła do jak największego grona osób zainteresowanych, które też złożą swoje uwagi. Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Syryjczyk Słomska poinformowała mieszkańców o podjęciu tematu także przez Radę Miejską i wypracowaniu stanowiska począwszy od Komisji ds. Gospodarki Miejskiej , która odbędzie się w poniedziałek 24 lutego o godz.17.00 w Białym Domku ( ul.K.Miarki 15 ).

MATERIAŁY I WAŻNE LINKI:

Burmistrz Mikołowa:

Stanowisko Śląskiego Ogrodu Botanicznego w sprawie CPK

UWAGA PILNE I OBECNIE NAJWAŻNIEJSZE!!!

Obecnie najważniejsza sprawa to poinformowanie jak największej ilości zainteresowanych osób i składanie uwag do 10 marca 2020 poprzez stronę https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/formularz-kolej

Wybieramy:
Nr ciągu i linii kolejowej, do których odnosi się uwaga (pole obowiązkowe) *
Ciąg nr 7, linia kolejowa nr 170 ,
Wpisujemy:
Nr arkusza, do którego odnosi się uwaga
1
i dalej według opisów.

 • Kliknij, podpisz i rozpowszechnij petycję elektroniczną
 • Podpisz protest w Urzędzie, wydrukuj i zbierz podpisy od innych, podpisać lub złożyć podpisane protesty można w biurze podawczym urzędu Rynek 16.
 • Rozmowy i wypytywanie polityków, szczególnie obecnie rządzących i z naszej okolicy.
 • Informowanie mediów i nagłaśnianie sprawy.

Informacje związane i podobne problemy innych miast

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Janusz

  Co to za burmistrz który nawet nie potrafi załatwić dojazdu mieszkańcom do domu brak drogi w Bujakowie takiego gospodarza nam nie trzeba a wybory będą to co rozlicza mieszkańcy Bujakowa

 • kogut lewak

  zabawni ludzie w miko:) tak jak we wawie:) wybrały prezydenta a teraz lament...cieszta sie ze jeszcze w szkołach nie óczą waszych pupili [...]aki:) takie to europejskie jak te srodki z unii:) to sie nazywa innowacja "madry polak PO szkodzie".....

 • jorguś

  Ciekawe w czyim interesie działa tym razem burmistrz Mikołowa, bo raczej nie w interesie mieszkańców. Kolej CPK to inwestycja w przyszłość miasta i regionu na której burmistrzowi nie zależy, tak jak nie zależało na tym by pociągi Intercity zatrzymywały się w Mikołowie na nowym dworcu i przy budowanym centrum przesiadkowym (przecież burmistrz jeździ samochodem). Bzdurą jest troska o środowisko bo p. burmistrzowi nie zależało na Kamionce tylko chciał tam budować bardziej uciążliwą od kolei szeroką i ruchliwą drogę. Gadanie o Śląskim Ogrodzie Botanicznym również jest głupotą bo samo istnienie tego miejsca jest bardziej uciążliwe dla mieszkańców Mokrego i Bujakowa niż była by kolej. Sam Ś.O.B.,, oczko w głowie burmistrza" jest miejscem gdzie prowadzi niebezpieczna droga bez chodników, ścieżki rowerowej a nawet pobocza. Jest to ciepła posadka dla miejskich urzędników która oferuje jako atrakcje kilka imprez w roku, taras widokowy i plac zabaw dla dzieci. Ostatnio nawet zjeść czy napić się tam nie było można bo restauracja była zamknięta. Jedynym,, poszkodowanym" mógłby być właściciel ogromnego gospodarstwa rolnego z Paniów przez którego grunty miała by przebiegać kolej, ale i on by na tym nie stracił jeśli państwo płaciło by za ziemię tak jak płaciło za grunty pod budowę autostrad. Panie Burmistrzu dlaczego tak Panu zależy aby w przyszłości Mikołów był nadal zaściankiem Śląska i Polski?

 • Mikolowianin

  Człowieku, weź kredyt, kup działkę, wybuduj dom, a potem czekaj, aż ci go wyburzą, dostaniesz odszkodowanie i zaczynaj od nowa. Jaka przyszłość miasta? Jak ten pociąg wyjedzie z Jastrzębia to się zatrzyma w Katowicach.

 • jorguś

  Za dom zapłacą, za ziemię pod autostrady płacili bardzo dobrze. Wielu się dorobiło skupując taką ziemię a potem sprzedając pod budowę autostrady. Być może CPK nie będzie na razie się zatrzymywać w Mikołowie, ale może stanowić o być albo nie być dla tego miasta za parę lat...

 • Zdziwiony

  Czytam i oczom nie wierzę. Burmistrz, który w Kamionce wmawiał mieszkańcom, że przecięcie Parku Krajobrazowego Wzgórze Kamionka szeroką drogą i zniszczenie walorów tegoż miejsca jest bardzo dobrym pomysłem grzmi, że nie wolno tego robić kilka kilometrów dalej z innym zielonym terenem. No to się chyba nazywa...hipokryzja.

 • mućka

  Burmistrz dba o Kamionkę dobrze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.