Wiadomości z Mikołowa

Jednym głosem przeciwko centralizacji szpitali powiatowych

  • Dodano: 2021-02-19 07:00, aktualizacja: 2021-02-18 18:45

Ten temat zdominował wczorajszy Konwent Powiatów Województwa Śląskiego, w którym razem uczestniczyli Starosta Mikołowski Mirosław Duży oraz Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.

Spotkanie ze względu na panującą epidemię odbyło się w formie zdalnej

Podczas wideokonferencji Starostowie zajęli stanowisko wraz Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych, sprzeciwiając się rządowym planom przejęcia szpitali powiatowych i ostrzegając, że przypominają one czasy socjalizmu. Minister zdrowia argumentuje, że rozproszona struktura właścicielska jest nielogiczna i nieefektywna.

Prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka zarzucił władzom, iż w zespole, który przygotowuje projekt centralizacji szpitali, nie ma przedstawicieli strony samorządowej. Zasiadają w nim za to – mówił – przedstawiciele ministra, Narodowego Funduszu Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego. Skarżył się także, iż minister Niedzielski nie znajduje czasu na spotkania w tej sprawie z samorządowcami.

Prezes Związku Powiatów Polskich ocenił, że pomysł centralizacji szpitali powiatowych to "propozycja powrotu do systemu, który był wcześniej i się nie sprawdził"

- Sama idea odebrania powiatom szpitali powiatowych jest – w naszej ocenie – propozycją diaboliczną, która prowadzi do tego, że mieszkańcy lokalnych wspólnot samorządowych nie będą mieli już żadnego wpływu na dostępność publicznych świadczeń opieki zdrowotnej, a powiaty stracą tak naprawdę jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą realizować zadania z zakresu szeroko rozumianej ochrony zdrowia – powiedział.

Uczestnicy wideokonferencji zasygnalizowali również inne istotne z punktu widzenia powiatów bieżące kwestie:

  • potrzeba budowy kanałów technologicznych przy powstawaniu nowych i modernizacji istniejących dróg;
  • wprowadzenie niezbędnych zmian w celu osiągnięcia dostępności architektonicznej i komunikacyjno- informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami w powiatowych urzędach pracy i innych jednostkach organizacyjnych;
  • podjęcie wspólnych działań na szczeblu samorządowym w przypadku braku lub nieregularnych dostaw szczepionki firmy Pfizer, która jest okazjonalnie zastępowana szczepionką firmy Astra Zeneca.

W imieniu samorządowców Prezes Zarządu ZPP skierował w ostatnim czasie pisma do prezydenta i premiera z prośbą o spotkanie. Zapowiedział też absolutny brak zgody na jawne kłamstwa dotyczące spraw najistotniejszych powielane w mediach przez stronę rządową.

Więcej szczegółów na stronie www.zpp.pl.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Starostwo Powiatowe w Mikołowie

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • o.klimuszko

    "nieregularne dostawy astra zeneka" :) co sie stanie w tym kraju jak braknie dostaw zachodniej chemicznej zywnosci do marketów,nosnikw energi np.wegla,gazu,graczy po 1945r. było 2 ameryka i zwiazek radziecki dzis graczy jest 3 chinska republika ludowo demokratyczna te mocarstwa pociagaja za sznurki tego swiata jak rownierz spotkania np. zdradka sikorskiego z grupa "bildenberg" tzw.loza masonska....kto wie jakia zaraza bedzie w 2022r.

  • jorguś

    Centralizacja szpitali oznacza mniej środków dla samorządów i lokalnych władz a tym samym mniej do podziału dla siebie. Mikołowskie szpitale to umieralnie a etaty dla lekarzy w przychodniach gminnych (a w krótce i przychodnie) są likwidowane. Burmistrz dąży do,, centralizacji"państwowych usług medycznych w centrum miasta zmuszając mieszkańców gmin do dojazdów do przychodni miejskich. W ten sposób szykowany jest rynek dla prywatnych (płatnych) usług medycznych w gminach. Jeśli miasto nie straci nadzoru nad szpitalami to prędzej czy później dowiemy się że z powodu,, braku środków na utrzymanie" przekazano jeden z naszych szpitali w prywatne ręce (czyjegoś,, znajomego"), a my mimo płaconych składek na NFZ będziemy zmuszeni płacić za leczenie by przeżyć...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.